Es izvēlējos tematu „Latviešu literatūras klasikas izmantošanu kinomākslā Padomju gados”, jo jau vidusskolā man saistoša bija Latvijas nesenākā vēsture un attīstība. Apskatīšu laika posmu no 1945.gada līdz 70.gadu sākumam, jo tajā laikā izveidojās televīzijas kinomākslas filmas. Padomju gadi ir ļoti pretrunīgs laika posms dažādās dzīves jomās, tādēļ vēlējos vairāk uzzināt par kinomākslas attīstību šajā laika periodā.
Lai veiksmīgāk izprastu sava darba tematiku apmeklēju Rīgas Kinomuzeju un Latvijas Okupācijas muzeju, kā arī Rīgas Kinomuzeja krājumu, kurā aplūkoju laikrakstu publikācijas par filmām (skat. pielikumā), diemžēl plakātus nebija iespējam apskatīt sakarā ar krātuves reorganizāciju.
Ļoti daudzas kino filmas tiek veidotas pēc literatūras darbiem. Tāpat tas notika arī Latvijā, kad Padomju gados filmas sāka veidot pēc latviešu literatūras klasikas darbiem. „Ar „literatūras klasiku” saprotam kā pagātnes, tā arī mūsdienu progresīvu izcilu rakstnieku, dzejnieku, dramaturgu daiļrades labākos paraugus, kuros harmoniski apvienojas dzīves īstenību mākslas tēlos patiesi atspoguļojošs saturs ar formas pilnību, augstākā meistarība ar vienkāršību, demokrātismu. Tie ir meistardarbi, kas savu nozīmi saglabā laiku laikos.”1
Ļoti daudzi darbi, pēc kuriem veidoja kinofilmas, ir obligātā literatūra skolā, piem., „Mērnieku laiki”, „Nāves ēnā”. Pēc literārajiem darbiem veidotās filmas Padomju gados ieguva lielu popularitāti, arī ārvalstīs, un ir atpazīstamas arī mūsdienās. Es izvirzu hipotēzi, ka filmas, kurās izmantota latviešu literatūras klasika ir devušas lielu ieguldījumu Latvijas mākslas kino attīstībā.
Mana darba mērķis ir izpētīt, kuri latviešu literatūras klasikas darbi tika izmantoti kinomākslā. Apskatīt arī tā laikmetu, sabiedrību, mediju attīstību, kā arī nozīmīgumu.
Sava darba izstrādei es meklēju akadēmisko literatūru, salīdzināju un analizēju to. Izvēlējos divas Padomju laikā radītās kino filmas - „Salna pavasarī” un „Purva bridējs”, kuras noskatījos un analizēju filmās redzēto. Nobeigumā izdarīju secinājumus par darba gaitā iegūto informāciju. Piebildīšu, ka pielikumā atrodas filmogrāfija par darbā minētajām filmām.…