Latviešu valoda pieder pie indoeiropiešu valodu saimes baltu valodu grupas. Baltu valodas iedalās austrumbaltu un rietumbaltu valodās. Mūsdienās dzīvas ir vairs tikai divas baltu valodas – latviešu valoda un lietuviešu valoda, abas tās ir austrumbaltu valodas.
Latviešu valodā izšķir 3 dialektus – vidus dialektu, lībisko dialektu un augšzemnieku dialektu – un pāri par 500 izlokšņu (512). Standartizācijas, sociālu un kultūrvēsturisku faktoru ietekmē tās pakļautas pilnveidošanas procesiem un pielāgošanai literārai normētai valodai. Latviešu literārā valoda veidojusies uz vidusdialekta zemgalisko izlokšņu pamata.
Rakstu formā latviešu valoda pastāv apmēram 400 gadus. Latviešu valodas rakstos pēc II Pasaules kara pastāv divas pareizrakstības tradīcijas: Latvijā dzīvojošo latviešu rakstība un ārzemēs dzīvojošo latviešu rakstība. Bez tam vēl jāpiemin arī latgaliešu rakstu tradīcijas Austrumlatvijā.
Neskatoties uz ļoti daudzveidīgajiem kontaktiem ar citām valodām, valodas iekšējā sistēma saglabā savu stabilitāti. Latviešu valodai raksturīga sarežģīta gramatiskā sisitēma, sava veida konservatīvisms.…