Šī referāta ietvaros centīšos veidot priekšstatu par Latvijas biznesa grupu interešu pārstāvniecību Eiropas Savienībā. Galvenā darba tēze ir tāda, ka Latvijas biznesa grupu intereses ir diezgan vāji pārstāvētas Eiropas līmenī, dažādu iemeslu dēļ. To iemeslu dēļ ir informācijas un zināšanu trūkums.
Referātā tiks piedāvāts pārskats par Eiropas Savienības ekonomisko politiku un tās sistēmas kopumā. Referātā izmantotās metodes ir situācijas izpēte un salīdzinošā analīze, tiesību aktu un politikas plānošanas dokumentu analīze, teorētiskās literatūras izpēte un dažādu avotu interviju analīzes.
Referāta pamatdaļa sākas ar uzņēmējdarbības vietas noskaidrošanu kopējā Eiropas Savienības ekonomiskajā sistēmā. Atsevišķa uzmanība tiks pievērsta tieši mazo un vidējo uzņēmumu politikai Eiropas Savienībā. Interešu grupas spēlē vienu no vadošām lomām visās demokrātiskajās politiskajās sistēmās, kurās privātas organizācijas reprezentē pilsonisko sabiedrību politikas veidošanas procesā.
Lobisms ir viens no galvenajiem ietekmes instrumentiem, ko var pielietot attiecība gan pret nacionālo valdību, gan pret Eiropas Savienības politiķiem, birokrātiju un institūcijām kopumā.
Indivīdu un indivīdu grupu skaits, kas meklē un cenšas panākt ietekmi uz Eiropas Savienības politiskajiem procesiem, kopš 1980. gadiem ir ievērojami pieaudzis. Līdz 1980. gadam pastāvēja ap 500 interešu grupām ar saviem birojiem Briselē, taču līdz 1990. gadu vidum šīs skaits daudzkārt palielinājies un turpināja pieaugt. Uz doto brīdi lobistu skaits, kas darbojas Briselē kopš tiem laikiem ir krietni daudz pieaudzis. Politiska procesa lobēšana no privāto uzņēmumu puses tā īsti sākās tikai 1970. – 1980. gados, kad valdības sāka uzstādīt savus standartus tirdzniecības sfērā un uzņēmējdarbībā, ieviešot jaunus noteikumus ekonomiskajā un sociālajā dzīvē.…