Latvijai dzīves apstākļu pētījums ir īpaši svarīgs, jo tā atrodas grūtā pārejas procesa pašā vidū. Ekonomiskās aktivitātes samazināšanās izraisītās dzīves apstākļu pārmaiņas, šķiet, radīs visai nopietnas problēmas gan mājsaimniecībām, gan atsevišķiem indivīdiem. Dzīves apstākļu pētījumam var būt ievērojama loma pārejas perioda sociālo problēmu atklāšanā visdažādākajās dimensijās un visos iedzīvotāju slāņos.
Šajā darbā es aprakstu situāciju Latvijā, analizējot statistiskos datus par Latvijas iedzīvotāju skaitu un tā izmaiņām, dzimuma, vecuma un nacionālo sastāvu, demogrāfisko slodzi, reģistrētajām un šķirtajām laulībām, dzimstību, mirstību, ilgtermiņa migrāciju, valstisko piederību un pilsonības piešķiršanu.
Otrā daļā tiek analizēta situācija darba tirgū, kur tiek izmantotas trīs galvenie rādītāji: nodarbinātības līmenis, bezdarba līmenis un ekonomiskās aktivitātes līmenis.
1. Iedzīvotāji
Tā ir vispārzināma patiesība, ka dzīves apstākļi sabiedrībā parasti atšķiras atkarībā no vecuma, dzimuma, ģimenes stāvokļa un dzīves vietas. Tātad iedzīvotāju skaits un struktūra ir svarīgs fona mainīgais lielums, raksurojot un analizējot dzīves apstākļus. Faktori, kas ietekmē cilvēku labklājību, svarīguma ziņā būs atšķirīgi dažādos iedzīvotāju slāņos.…