Apzinoties centralizētas plāna ekonomikas bezperspektivitāti, 80.gadu vidū PSKP CK izvirzīja daudzpusīgu PSRS politiskās un ekonomiskās sistēmas pārkārtošanas programmu. Pirmā svaigā vēsma, kas sapurināja PSRS finansu sistēmu bija PSKP CK 1987. gada jūnija plēnumā apstiprinātās „Ekonomiskās vadības kardinālas pārkārtošanas pamattēzes”. Tās ievadīja finansu sistēmas decentralizāciju PSRS un noteica, „ republikas kompitencē ir organizēt banku darbību un naudas apriti, t.sk. ieviest pašai savu valūtu un noteikt tai apmaiņas kārtību un kursu attiecībā pret citām valūtām, arī pret rubļiem kā kopējo PSRS valūtu”. Iespējas, ko radīja šīs tēzes, tika izmantotas Latvijā, kur jau 1988. gadā sākās banku sistēmas reorganizācija.
Būtu bijis dabiski, ja par neatkarību atguvušās Latvijas Republikas centrālo emisijas banku reorganizācijas ceļā būtu kļuvis PSRS Valsts bankas Latvijas Republikāniskais kantoris (kopš 1987.gada 16.oktobra- PSRS Valsts bankas Latvijas Republikāniskā banka). Taču tas nenotika, un valsts centrālās un emisijas bankas funkcijas apstākļos kantoris (banka) nespēja veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai atbrīvotos no PSRS politiskā un ekonomiskā diktāta.
Tāpēc būtisks un radikāls Latvijas ekonomiskās neatkarības pieteikums bija Latvijas PSR Augstākās padomes 1990. gada 2. marta pieņemtais likums „ Par bankām” – un lēmums „Par Latvijas banku”. Likumā tika deklarēts, ka republikas bankas un citas kredītiestādes ir juridiskas personas, kas darbībā pamatojas nevis uz PSRS, bet Latvijas PSR likumiem un saviem statūtiem. Likums noteica arī, ka Latvijas PSR tiek dibināta (faktiski-atjaunota) Latvijas Banka- centrālā banka visām šim statusam atbilstošām funkcijām. Tā kļuva patstāvīga valsts banka ar naudas emisijas tiesībām, banku banka attiecībā pret komercbankām: tās pārziņā nonāca monetārās politikas instrumenti.
Taču likumdevējiem neizdevās šo ieceri īstenot uzreiz. Tikai pēc 1990.gada 4. maija Deklarācijas par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu un PSRS sabrukumu ar Latvijas Republikas Augstākās padomes 1991.gada 3.septembra lēmumu „Par Latvijas Republikas teritorijā esošo banku iestāžu reorganizāciju” Latvijas Banka reāli kļuva par centrālo un emisijas banku. Ar šo lēmumu Latvijas Banka pārņēma PSRS Valsts bankas Latvijas Republikānisko banku un citas valsts kredītiestādes saskaņā ar bilances stāvokli 1991.gada 1. augustā. Latvijas Banka kļuva par starptautiski atdzītu neatkarīgās Latvijas Republikas Augstākās padomes Ekonomikas komisijas Banku un finansu sektora vadītājs, Latvijas Nacionālās neatkarības kustības dalībnieks Einars Repše. Šiem notikumiem sekoja ātrs un pilnīgs bijušā PSRS finansu centra Latvijā- PSRS Valsts bankas Latvijas Republikāniskās bankas- noiets de faco.
…