Nodokļu sistēma ir balstīta uz sociālu vienošanos, jo katrai valstij ir vajadzīgi līdzekļi dažādiem mērķiem – sākot no valsts aizsardzības līdz atbalsta sniegšanai iedzīvotājiem.
Latvijas Republikas nodokļu un nodevu sistēmu regulē likums “Par nodokļiem un nodevām”, un tas ir uzskatāms par nodokļu un nodevu “jumta” likumu.
Ndoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts budžetā vai pašvaldību budžetos, kas nav maksājums par noteiktas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu un nav soda nauda, pamatparāda palielinājuma naudas un nokavējuma naudas maksājums, kā arī nav maksājums par valsts kapitāla vai tā daļas izmantošanu.
Latvijas nodokļu sistēma sastāv no tiešajiem un netiešajiem nodokļiem. Pašlaik ir spēkā šādi tiešie nodokļi: uzņēmumu ienākuma nodoklis; iedzīvotāju ienākuma nodoklis; sociālās apdrošināšanas iemaksas (sociālais nodoklis); nekustamā īpašuma nodoklis. Valstī ir spēkā šādi netiešie nodokļi: PVN; akcīzes nodoklis; muitas nodoklis; azartspēļu nodoklis; dabas resursu nodoklis.
Valsts nodeva ir obligāts maksājums valsts budžetā atlīdzība par nodrošinājumu, ko valsts institūcijas devušas uzņēmējdarbībai, vai par sniegtajiem pakalpojumiem, kā arī likumos paredzētiem speciāliem mērķiem (ceļu, ostu un sakaru sistēmu uzturēšanai un attīstībai, iedzīvotāju un dabas ekoloģiskajai aizsargāšanai, teritorijas labiekārtošanai un citiem mērķiem).
Pašvaldību nodeva ir pašvaldības domes (padomes) noteikts obligāts maksājums pašvaldību pamatbudžetā vai speciālajā budžetā likumā paredzētajos gadījumos.
Darbā mērķis ir: orientēties Latvijkas nodokļu sistēmā.
Atbilstoši izvirzītam darba mērķim darba uzdevumi ir:
1) aprakstīt Latvijas nodokļu sistēmu, noteicot valsts nodokļu un nodevu objektus;
2) klasificēt nodokļu maksātājus, noteikt viņu tiesības un pienākumus; …