Tirgus ekonomiku var raksturot kā sociāli orientētu saimniecību, ko papildus regulē valsts. Milzīga nozīme gan pašā tirgus attiecību struktūrā, gan to regulācijas mehānismā ir budžeta sistēmai. Tā ir neatņemama tirgus attiecību sastāvdaļa un vienlaikus svarīgs valsts politikas īstenošanas instruments. Tāpēc ir svarīgi pārzināt budžeta būtību, budžeta tiesības un pašu budžeta procesu, prast orientēties tā īpatnības, saskatīt optimālākas izmantošanas metodes valsts ekonomikas un tās sociālās politikas attīstības interesēs.
Finansiālās atveseļošanas problēmas budžeta jomā, budžeta deficīts un valsts parāda pieaugums skar visu sabiedrību. Viss, kas mūsdienās notiek budžeta darbībā, ir cieši saistīts ar katra personīgo labklājību. Nodokļu apjomi, atskaitījumi sociālajai apdrošināšanai un pensijām, medicīnisko pakalpojumu un izglītības apmaksa, līdzekļu investēšana sociālajā jomā – šos jautājumus mūsdienās apspriež ne tikai valdošajās aprindās, tie interesē mūs visus.
Kursa darbā tiks apskatīta tāda makroekonomikas tēma kā valsts budžets, tā stāvoklis uz 2005. gada pirmo pusgadu. Tāds laika periods tika izvēlēts ar mērķi aplūkot valsts budžeta plānā norādīto skaitļu atbilstību reāliem valsts budžeta izpildes rādītājiem, kā arī salīdzināt tos ar iepriekšējo gadu datiem.
Kursa darbā risināmie uzdevumi:
1.Izpētīt speciālo literatūru un speciālus likumdošanas aktus.
2.Sniegt teorētisko apskatu par valsts budžeta jēdzienu un procesu kopumā un attiecībā tieši uz Latviju.
3.Sniegt pārskatu par Latvijas valsts budžeta plānu 2005. gadā un tā izpildi.
Kursa darbs ir izstrādāts uz 30 lapaspusēm, tajā ietvertas 8 tabulas un 3 attēli.…