1990. gadā atgūstot neatkarību, Latvijas Republika uzsāka jauna tiesiskā regulējuma izstrādāšanu, kas nodrošinātu valsts stabilu un ilgtspējīgu politisko attīstību un nodrošinātu tautsaimniecības attīstību. Pirmajos neatkarības gados tika pieņemti likumi, kas nodrošināja uzņēmējdarbības tiesiskos pamatus, un tika uzsākts darbs ar mērķi izveidot jaunus nodokļu likumus, kas aizstātu iepriekšējo uz valsts pasūtījumiem un centralizētās plānošanas sistēmu balstīto nodokļu sistēmu. Sākotnējie pēcpadomju laika nodokļu likumi tika nepārtraukti uzlaboti – pilnveidojot un papildinot tos - līdz tie izveidoja nošķirtu Latvijas Republikas kā neatkarīgas valsts nodokļu sistēmu.
Līdz ar pakāpenisku Latvijas Republikas iesaistīšanos starptautiskajās politiskajās un ekonomiskajās attiecībās radās nepieciešamība slēgt dažādas divpusējās un daudzpusējās vienošanās, tajā skaitā arī nodokļu jomā. Tika noslēgti pirmie brīvās tirdzniecības līgumi, investīciju veicināšanas un aizsardzības līgumi, Konvencijas par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu, kā arī citas vienošanās, kas tieši vai netieši skar nodokļu jautājumus.
Latvijai kā vienai no Austrumeiropas valstīm, kuras ekonomika raksturojama kā pārejas perioda ekonomika, īpaši nozīmīgas ir ārvalstu investīcijas, kas ļautu straujākiem tempiem realizēt valsts ilgtermiņa attīstības programmas. Būtisks, ja ne viens no noteicošiem, ārvalstu ieguldījumu piesaistīšanas priekšnoteikums ir nodokļu prognozējamība un stabilitāte.
1995. gadā Latvijas Republikā tika īstenota kompleksa nacionālo nodokļu tiesību (nodokļu tiesību aktu) reforma. Tās primārais uzdevums bija izstrādāt valsts nodokļu sistēmu, kas ļautu ārvalstu uzņēmējiem ne tikai sekmēt un veicināt Latvijas valsts strauju attīstību, bet arī rast apstākļus prognozējamai peļņai, veicot uzņēmējdarbību Latvijā.
Latvijas Republika ir noslēgusi un šobrīd ir stājušies spēkā starpvalstu līgumi ar 30 valstīm. Darbs pie divpusējiem starptautiskajiem līgumiem par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu ar citām valstīm vēl aizvien turpinās un virkne konvenciju atrodas dažādās to noslēgšanas stadijās.…