Visa tiesību sistēma dalās divās lielās grupās- publiskajās tiesībās un privātajās tiesībās. Kā viena no publisko tiesību nozarēm ir administratīvās tiesības.
Administratīvās tiesības ir salīdzinoši jauna tiesību nozare, kuras rašanos noteica fakts, ka pārvaldes, publisko administratīvo darbību sāka regulēt specifiskas, administratīvi tiesiskas normas.1
Administratīvās tiesības ietver daudzveidīgus un daudzskaitlīgus subjektus. “Administratīvās tiesības regulē valsts pārvaldes, publiskās administrācijas institūciju darbību un sabiedriskās attiecības, kurās viens subjekts parasti ir valsts pārvaldes iestāde, pārējie- valsts pārvaldes iestādes, sabiedriskās un politiskās organizācijas, uzņēmējsabiedrības, indivīdi un pilsoņi.”2
Runājot par administratīvo tiesību subjektiem, ir jāmin valsts pārvaldes institūcija, tas ir, valdība. No tā izriet, ka Latvijas Republikas valdība ir Latvijas Republikas Ministru kabinets.
Patstāvīgā darba tēmu esmu izvēlējusies, lai tuvāk iepazītos ar valsts pārvaldes institūciju, respektīvi, Latvijas Republikas Ministru kabinetu.
Patstāvīgā darba uzdevums un mērķis ir izanalizēt Latvijas Republikas Ministru kabineta struktūru, kompetenci un darbības kārtību. Darba noslēgumā dot kodolīgu kopsavilkumu, kurā būtu izteikti galvenie principi un noteikumi, kas nosaka Ministru kabineta struktūru, kompetenci un darbības kārtību.…