Katrai valstij ir funkcijas, uzdevumi un pienākumi. Taču, lai veiktu valstij uzticētos uzdevumus, ir nepieciešami gan lieli līdzekļi, gan arī prasmīga to izlietošana. Šajā nolūkā valsts plāno un summē paredzamos ieņēmumus un izdevumus, tas ir, veido budžetu. Budžets ir līdzeklis valsts politikas īstenošanai ar finansiālām metodēm; tas ir valdības finansiālās darbības un vadības pamatā. Kā zināms, valsts pieņem budžetu, kura ienākuma daļu veido galvenokārt nodokļi, bet izdevumu daļu – maksa par valsts funkcuju veikšanu.
Par cik neviena valsts nepastāv atsevišķi no tās iedzīvotājiem, tad var secināt, ka valsts finansiālais stāvoklis skar ikvienu no mums.Valsts budžets ļoti lielā mērā ir atkarīgs no mums, iedzīvotājiem. Tieši tāpēc savam referātam es izvēlējos tematu “Latvijas valsts budžeta analīze”.
Mana kursa referāta uzdevums – izanalizēt Latvijas valsts budžetu. Referāta mērķis – noskaidrot, kāds ir valsts budžeta veidošanas process un tā organizācija, kādi ir valsts budžeta veidošanas principi un galvenās funkcijas, kāda ir Latvijas valsts budžeta iekārta un tās veidošanas principi, budžeta klasifikācija. Tāpat es arī vēlos atklāt un izanalizēt Latvijas valsts budžeta struktūru, dinamiku pēdējo deviņu, tas ir, 1995.– 2003.gadu laikā, un arī izanalizēt budžeta ieņēmumu, izdevumu posteņi.…