Lauksaimniecība jau vēsturiski ir izveidojusies par vienu no svarīgākajām Latvijas tautsaimniecības nozarēm. Savukārt, viens no svarīgākajiem tautsaimniecības, t.sk., lauksaimniecības, attīstības nosacījumiem ir saražotās produkcijas realizācijas iespējas. Latvijas valsts lauksaimniecības politikas galvenais mērķis izveidot lauksaimniecību par nozari, kas spētu integrēties Eiropas koptirgū un ražotu pasaules tirgus prasībām atbilstošu produkciju, konkurējot ar citu valstu produktiem kvalitātes un ražošanas izmaksu jomā. Mērķa sasniegšanai un lauksaimniecības nozares problēmu risināšanai tiek izstrādātas attīstības stratēģijas, kurās uzsvars tiek likts uz nozares kopējā īpatsvara pieaugumu.
Lauksaimniecība ir viena no nozīmīgākajām Latvijas tautsaimniecības nozarēm, kaut gan tās daļa kopējā valsts iekšzemes kopproduktā (turpmāk – IKP) ar katru gadu samazinās. 2004.gadā lauksaimniecības, mežsaimniecības un zvejniecības daļa bija 4,3 % no kopējā Latvijas IKP, 2005.gadā 3,8 %. Naudas izteiksmē šo nozaru apjoms ir pieaudzis straujāk, nekā tika prognozēts - 2004.gadā - par 14,5 %, bet 2005.gadā par 20,0 %. Par Ls 50,4 milj. jeb par 18,3 % IKP pārsniedzis pamatnostādnēs 2006.gadam prognozēto nozaru IKP apjomu. Lauksaimniecības, mežsaimniecības un zvejniecības nozaru IKP pieauguma temps palielinājies par 5 % straujāk nekā prognozēts 2005.gadā.
Pēc 2004.gada 1.maija līdz ar iestāšanos Eiropas Savienībā uz Latviju attiecas ES veidotā ārējās tirdzniecības politika un brīva preču kustība Eiropas Savienības iekšējā tirgū. Tādējādi Latvijas uzņēmēji var realizēt savu produkciju bez jebkādiem kvantitatīviem un tarifu ierobežojumiem 24 Eiropas Savienības dalībvalstīs. ES ārējās tirdzniecības politika tiek veidota pēc vienotiem principiem, un sarunu vešanu par tirdzniecības jautājumiem ar trešajām valstīm, t.sk. par starptautisko tirdzniecības līgumu slēgšanu ES 25 dalībvalstu vārdā ES dalībvalstis ir deleģējušas Eiropas Komisijai ar mērķi ne tikai veicināt ES ārējās tirdzniecības un ekonomisko attīstību, bet arī veicināt ilgtspējīgu ekonomisko attīstību pasaules mērogā, integrējot daudzas valstis pasaules tirdzniecībā.
Latvijas iestāšanās ES atstājusi pozitīvu ietekmi uz pārtikas produktu ražošanas un tās realizācijas attīstību.…