Laulību var šķirt tikai tiesa, pamatojoties uz viena laulātā vai abu laulāto kopīga pieteikuma. Lai laulība varētu tikt šķirta, ir jākonstatē, ka laulība ir izirusi. Savukārt laulība tiek uzskatīta par izirušu, ja nepastāv laulāto kopdzīve un nav vairs sagaidāms, ka laulātie to atjaunos.
Viens no laulības šķiršanas priekšnoteikumiem ir tāds, ka laulātiem savstarpēji ir jāvienojas par laulībā dzimuša bērna aizgādību, bērna uzturlīdzekļiem, kopīgās mantas sadali. Ja laulātie savstarpēji nespēj vienoties, attiecīgos prasījumus izšķir tiesa vienlaicīgi kopā ar prasību par laulības šķiršanu.
Gadījumi, kādos laulība var tikt šķirta
1.Laulība var tikt šķirta tajos gadījumos, kad laulātie vismaz trīs gadus dzīvo šķirti, tas nozīmē - ja laulātajiem nav kopīgas saimniecības un viens no laulātajiem noteikti negrib to atjaunot, noliedzot laulības kopdzīves iespējamību. Kopīga saimniecība var nepastāvēt arī tad, ja laulātie šķirti dzīvo kopīgā dzīvoklī. Tajos gadījumos, kad pastāv šāda faktiski šķirta dzīve, tiek uzskatīts, ka laulība ir izirusi.
2.Laulība var tikt šķirta arī tādos gadījumos, kad laulātie dzīvo šķirti mazāk nekā trīs gadus, ja:
2.1.laulības turpināšana tam laulātajam, kas pieprasa laulības šķiršanu, ir neiespējama tādu iemeslu dēļ, kuri ir atkarīgi no otra laulātā un kuru dēļ kopdzīve ar viņu būtu neizturama cietsirdība pret laulāto, kas pieprasa laulības šķiršanu;
2.2.abi laulātie pieprasa laulības šķiršanu vai viens laulātais piekrīt otra laulātā prasībai šķirt laulību;
2.3.viens no laulātajiem uzsācis kopdzīvi ar citu personu un šajā kopdzīvē ir piedzimis bērns vai ir gaidāma bērna piedzimšana.…