Valsts nosaukums – Lielbritānijas un Ziemeļīrijas apvienotā karaliste (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
Valsts apzīmējums – GB (arī UK)
Valsts dibināta – 1801. gadā
Galvaspilsēta – Londona
Administratīvās iedaļas – četras: Anglija, Velsa, Skotija, Ziemeļīrija, tāpat Apvienotā Karaliste pārvalda 11 kolonijas un atkarīgās teritorijas
Valsts iekārta – parlamentāra unitāra monarhija
Valsts galva – karalis, kopš 1952. gada karaliene ir Elizabete II
Likumdošanas vara – divpalātu parlaments (Apakšnams jeb Pārstāvju palāta (659 loc.), ko uz 5 gadiem ievēlē tiešās vēlēšanās un Augšnams jeb Lordu palāta (1273 loc.), kas sastāv no personām, kuras pēra titulu mantojušas vai kurām to uz mūžu piešķīris karalis)
Izpildvara – valdība premjerministra vadībā
Naudas vienība – Sterliņu mārciņas (Pound sterling)
Oficiālā valoda – angļu
Apvienotā Karaliste ir augsti attīstīta industriāla valsts, taču pašreiz tai vairs nav tik liela ietekme pasaules politikā kā agrāk. Lielbritānija vada Sadraudzību, kurā ietilpst 49 valstis. Kopš 1945. gada ANO locekle, NATO locekle kopš 1949. gada.
Kaut arī Lielbritānija ir karaliste, tomēr reālā politiskā vara ir parlamenta rokās. Konstitūcija ir nerakstīta, tā sastāv no daudzos gadsimtos pieņemtiem parlamenta likumiem (statūtiem).
Mūsu dienās Apvienotā Karaliste joprojām ir augsti attīstīta industriāla valsts, taču tagad tai vairs nav tik liela ietekme pasaules politikā kā agrāk. Pēdējā laikā Skotijas un Velsas iedzīvotāji iestājas par neatkarīgu parlamentu izveidošanu. Daļa Ziemeļīrijas iedzīvotāju pieprasa tās pievienošanu Īrijas Republikai. Tas bija iemesls nežēlīgam pilsoņu karam, kas sākās 1961. gadā, bet 1994. gadā noslēgtā vienošanās par uguns pārtraukšanu iedveš cerības uz mierīgu jautājuma risinājumu. 1997. gadā tika nodota Ķīnai britu kolonija Honkonga.
…