Lielbritānija atrodas Eiropas ziemeļrietumos un to no kontinenta šķir Lamanša jūras šaurums. Lielbritānija, kā parasti sauc Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienoto karalisti, sastāv no četrām daļam – Anglijas, Velsas, Skotijas, kuras kopā veido Lielbritānijas salu, un no Ziemeļīrijas provinces.
Visas četras daļas ir stipri atšķirīgas. Anglijas lauku ainava ir slavena ar saviem lēzenajiem pakalniem un auglīgajiem tīrumiem. Velsā un Skotijā ir pārsvarā mežonīga daba, tās ir kalnainas. Liela Ziemeļīrijas daba ir purvaina zemiene.
Agrāk Lielbritānija, kas ir protestantisma zeme, pārvaldīja visu Īriju. Tas radīja neapmierinātību katolisko īru vidū, un1922. gadā dienvidu daļā tika izveidota neatkarīga valsts. Lielbritānija ir izteikti pilsētnieciska valsts, un tai raksturīga spēcīga nacionālās identitātes izjūta.
Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajai Karalistei, neskatoties uz tās nelielo teritoriju, bijusi milzīga ietekme pasaulē. Kādreiz tā kontrolēja plašu impēriju, tāpēc tagad angļu valodu saprot visā pasaulē.
Valsts
Valsts nosaukums – Lielbritānija un Ziemeļīrijas Apvienotā Karaliste (United Kingdom of Great Britan and Northen Ireland).
Valsts apzīmējums – GB (arī UK).
Valsts karogs – Lielbritānijas karogs sastāv no Anglijas Sv. Georga un Īrijas Sv. Patrika sarkanajiem krustiem un Skotijas Sv. Andreja baltā krusta uz zila fona. Velsai ir savs karogs.
Valsts dibināta – 1801. gadā.
Galvaspilsēta – Londona.
Administratīvās iedaļas – četras: Anglija, Velsa, Skotija, Ziemeļīrija, tāpat Apvienotā Karaliste pārvalda 11 kolonijas un atkarīgās teritorijas.
Platība – 244 880 km2.
Iedzīvotāju skaits – 59 755 700.
Oficiālā valoda – angļu.
Valsts iekārta – parlamentāra unitāra monarhija.…