Реферат
Предпринимательство и право
Право
Likuma kā tiesību avota loma romāņu-ģermāņu un anglosakšu...Nr. | Название главы | Стр. |
Ievads | 2 | |
1. | Romāņu – ģermāņu tiesību avotu vispārējs raksturojums | 5 |
2. | Anglosakšu tiesību avotu vispārējs raksturojums | 10 |
3. | Likums romāņu – ģermāņu tiesību sistēmā | 15 |
4. | Likums anglosakšu tiesību sistēmā | 19 |
Nobeigums | 25 | |
Izmantotās literatūras saraksts | 26 |
Referāta tēmas nosaukumu – „Likuma kā tiesību avota loma romāņu – ģermāņu un anglosakšu tiesību sistēmās” izvēlējos pietiekošās aktualitātes dēļ. Mūsdienās dažādiem procesiem, tai skaitā jurisprudencei, virzoties pretī globalizācijai, rodas dažādi neskaidri jautājumi. Dažādām pasaules valstīm, ar to piederību dažādām tiesību sistēmām, apvienojoties dažādās starptautiskajās organizācijās, rodas šo dažādo valstu tiesību saskarsme. Īpašu aktualitāti rada Eiropas Savienība, kuras sastāvā ir ne tikai valstis, kurās pastāv romāņu – ģermāņu tiesību sistēma, bet arī Lielbritānija (Eiropas Savienībā iestājusies 1973.gada 1.janvārī), kurā tiesības darbojas anglosakšu tiesību sistēmas ietvaros. Jāuzsver ne tikai tas, ka anglosakšu tiesību sistēmas valstīs nostiprinās likuma, kā nozīmīga tiesību avota loma, bet arī tas, ka romāņu-ģermāņu tiesībās vērojama anglosakšu tiesību sistēmas svarīgākā elementa – precedenta nozīmes palielināšanās.
Referāta mērķis ir izpētīt un salīdzināt tiesību avota – likuma vietu divās dažādās tiesību sistēmās – anglosakšu un romāņu – ģermāņu tiesību sistēmās. Virzoties uz mērķa sasniegšanu referāta autors izpildīs sekojošus uzdevumus:
1)Izpētīt un aprakstīt romāņu – ģermāņu tiesību avotus un sniegt to vispārēju raksturojumu;
2)Izpētīt un aprakstīt anglosakšu tiesību avotus un sniegt to vispārēju raksturojumu;
3)Pastiprināti izpētīt un aprakstīt likuma vietu un nozīmi romāņu – ģermāņu tiesību sistēmā;
4)Pastiprināti izpētīt un aprakstīt likuma vietu un nozīmi anglosakšu tiesību sistēmā;
5)Veikt likuma, kā tiesību avota salīdzināšanu romāņu – ģermāņu un anglosakšu tiesību sistēmās.
Izpildot augstāk uzskaitītos uzdevumus referāta autors izmantos sekojošas izpētes metodes: analīzi, deskriptīvo metodi, vēsturisko metodi un salīdzināšanu.
Runājot par Eiropas Savienības tiesību ietekmi uz apskatāmajām tiesību sistēmām, jāuzsver, ka attiecībā uz anglosakšu tiesībām šī ietekme ir vērojama Lielbritānijā, kā tās dalībvalstī, nevis citur pasaulē esošajās valstīs ar anglosakšu tiesību sistēmu.
Eiropas Ekonomiskās kopienas līguma normu ietekme uz dalībvalstu tiesību sistēmu burtiski atšķiras no ierasto starptautisko publisko tiesību ietekmes, kas radīja pamatu jaunas tiesību sistēmas attīstībai, kura šobrīd pazīstama kā Eiropas Savienības tiesības.1
Ievērojot Eiropas Savienības sarežģīto uzbūvi un plašo jautājumu loku, ko ietekmē Eiropas Savienības darbība, dalībvalstu uzņemšana Eiropas Savienībā ir cieši saistīta tai skaitā ar Eiropas Savienības un nacionālo tiesību normu prasību saskaņotu darbību.2…
Saturs Ievads ....................................................................................................................................2 1. Romāņu – ģermāņu tiesību avotu vispārējs raksturojums..................................................5 2. Anglosakšu tiesību avotu vispārējs raksturojums..............................................................10 3. Likums romāņu – ģermāņu tiesību sistēmā.......................................................................15 4. Likums anglosakšu tiesību sistēmā....................................................................................19 Nobeigums……………………………………………………………………………..........25 Izmantotās literatūras saraksts................................................................................................26 Romāņu – ģermāņu tiesību sistēma izveidojusies kontinentālajā Eiropā 13. gadsimtā. Līdz tam laikam bez šaubām eksistēja elementi, ar kuru palīdzību šī sistēma izveidojusies. Tāpēc par pirmo var uzskatīt periodu, kas sekoja 13. gadsimtam, kad tika vākti materiāli, bet tos nemēģināja sintezēt, un nebija nekādas sistēmas. Otrs periods sākās ar romiešu tiesību atgriešanos universitātes tiesību apmācības kursā. Piecu gadsimtu garumā romāņu – ģermāņu tiesību sistēmā noteicošā bija doktrīna, kuras ietekmē attīstījās tiesību prakse dažādās valstīs. Romāņu – ģermāņu tiesību sistēmas galvenā pazīme ir tās formēšanās uz Romiešu tiesību pamata. Šī tiesību sistēma apvieno daudzu mūsdienu valstu tiesību sistēmas. Tā darbojas Eiropas teritorijā romāņu valstīs (Itālija, Spānija, Portugāle, Francija) un ģermāņu (Vācija, Zviedrija, u.c.) valodas grupas valstīs. Šai tiesību sistēmai raksturīgs ir skatījums uz tiesībām un to mijiedarbību ar morāli, kā uz nepieciešamo, kā arī optimāla tiesību normu apvienošana, tiesību sadale privāttiesībās un publiskajās tiesībās, atsevišķu tiesību nozaru izdalīšana. Ja šīs sistēmas pastāvēšanas laikā agrāk noteicošā bija doktrīna, tad mūsdienās par galveno tiesību avotu tiek uzskatīts likums. Universitātēs netika pasniegtas praktiskās tiesības. Universitātes mācīja metodēm, kas ļautu veidot vistaisnīgākās pēc satura normas, kuras būtu saskaņā ar morāli un sekmētu sabiedrības normālu dzīvi. Universitātēs tiesības apskatīja, kā sociālās organizācijas modeli. Tiesības, tāpat kā morāle – tas ir nepieciešamais (tas kas jādara), nevis esošais (tas kas reāli notiek). Jo nevar pasniegt morāli, kā aprakstu tam ko cilvēks parasti dara, un nepaskaidrojot, kā tas būtu jādara. Tiesības tika saprastas kā taisnīguma izpausme.
- Administratīvo tiesību attīstība Latvijā
- Likuma kā tiesību avota loma romāņu-ģermāņu un anglosakšu tiesību sistēmās
- Tiesību pārkāpumi
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Administratīvo tiesību attīstība Latvijā
Реферат для университета5
-
Tiesību pārkāpumi
Реферат для университета23
-
Tiesību pārkāpumi un juridiskā atbildība
Реферат для университета17
Оцененный! -
Tiesību normu klasifikācija un hierarhija
Реферат для университета13
-
Darba tiesību vēsture un tās attīstība Latvijā
Реферат для университета25
Оцененный!