Viena no senākajām politikas problēmām ir bijusi varas nonākšana tikai vienas vai dažu personu rokās, tās pārmērīga lietošana visās dzīves jomās un sabiedrības nespēja varas pārstāvjus kontrolēt. Tas ir novedis pie daudzu valstu novājināšanās, sabrukuma, kariem, konfliktiem un vardarbīgām revolūcijām.
Tātad – valsts varu aplūkojot kā sarežģītu, bet vienotu sistēmu, tajā var saskatīt trīs apakšsistēmas – likumdevējvaru, izpildvaru un tiesu varu. Katrā no tām darbojas savas institūcijas, tomēr, kaut gan varu kompetence ir stipri ierobežota, to institūcijām nākas sadarboties un citai citu ietekmēt.
Likumdevējvarai ir īpaša loma – tās pamatuzdevums ir radīt un uzturēt likumu sistēmu. Jebkura valsts balstās uz likumiem, un tiesiskums ir viens no demokrātijas pamatprincipiem. Taču likumdošanas procesā rodas dažādas problēmas, kas apdraud likumdošanas procesa veiksmīgu realizāciju, galvenās no tām ir ekonomisko interešu realizēšana likumu pieņemšanas procesā, kā arī politiskās atbildības institūta nedarbošanās.…