Es izvēlējos tēmu par liliju selekciju, jo, manuprāt, tā man ir tuva. Arī mūsu ģimenes dārzā katru gadu aug lilijas. Dažādās krāsās un ar dažādiem lapiņu izvietojumiem.
Domāju, ka man, taisot šo darbu, būtu interesanti uzzināt par lilijām vēl vairāk informācijas. Par to audzēšanu, šķirnēm un mums Latvijā pazīstamiem liliju selekcionāriem.
Mans darba mērķis ir izpētīt, cik populāra Latvijā ir liliju selekcija, cik daudz Latvijā ir liliju selekcionāru un cik daudz liliju šķirnes ir pieejamas Latvijā.
Kā informācijas avotus es izmantošu dažādus žurnālus, piemēram, ‘’Dārzs un drava’’, ‘’Praktiskais latvietis’’ u.tt., manuprāt, šāda veida izdevumos varētu būt informācija par man interesējošo tēmu. Informāciju meklēšu arī internetā un grāmatās.
Tātad, kas ir selekcija?
Selekcija ir zinātne un māksla par jaunu šķirņu radīšanu un jau esošo uzlabošanu. Šķirne ir mākslīgi radīta, tās izejas forma ir suga. Šķirne eksistē ar cilvēka līdzdalību.
Lilijas ir vieni no vis senākajiem kultūraugiem. Senatnē lilijas izmantoja uzturā, kosmētikā un kā ārstniecības augus – apdegumu un citu brūču ārstēšanai. Baltās lilijas ornaments Senajā Ēģiptē bija attēlots jau pirms 4000 gadiem.
Lilijas ir attēlotas baznīcu svētbildēs, altāru segās, sienu, vāžu un fresku apgleznojumos. No seniem laikiem ir saglabājušies zīmējumi, kur Kristus ir piesists lilijai, kura simbolizē dzīvības koku vai krustu.…