Secinājumi
1. Maksātnespēja ir personas finansiālais stāvoklis, kad tā nespēj nokārtot savas parādu saistības.
2. Tagad attīstītajās valstīs ar tirgus ekonomiku tiek ievērota šo divu metožu satuvināšanas tendence, t.i. likumdošanai par uzņēmumu maksātnespēju priekšā stāv vienlaikus divi mērķi: apmierināt kreditoru prasības atjaunojot parādnieka maksātspēju.
3. Maksātnespējas process ir samērā komplicēts, jo ir svarīgi nodrošināt gan parādnieku interešu aizsardzību, gan kreditoru intereses.
4. Uzņēmuma maksātnespēja skar gan īpašnieku, kas zaudē savus ienākumus, gan darbiniekus, kuriem vairs nav darbavietas, kreditorus nespēj atgūt savu naudu, kā arī valsts nesaņem nodokļus no veiktās uzņēmējdarbības.
5. Maksātnespēja – ar tiesas spriedumu konstatēts parādnieka stāvoklis, kurā tas nespēj pienācīgi veikt savu parādu saistību izpildi.
6. Maksātnespējas process – process, kas risinās uzņēmumā vai uzņēmējsabiedrībā no maksātnespējas pieteikuma iesniegšanas dienas līdz dienai, kad tiesa pieņem lēmumu par maksātnespējas procesa izbeigšanu.
7. Lietu par parādnieka maksātnespēju izskata vienīgi Apgabaltiesa pēc parādnieka juridiskās adreses.
8. Kreditors ir valsts, juridiska persona, fiziska persona vai uz līguma pamata saistīta fizisku personu grupa, kurai ir likumīgas prasījuma tiesības pret parādnieku. …