Marija Sklodovska.
Marija Sklodovska piedzima 1867. gada 7. novembrī, Varšavā. Marijas vecāki bija sīkmuižnieku pēcnācēji. Tēvs pabeidza Pēterburgas universitāti, bija fizikas un matemātikas skolotājs, māte bija sieviešu skolas direktore. Viņi darīja visu meitas izglītošanai.
Marija Sklodovska mācījās privātskolā un ģimnāzijā. Mācību noteikumi Polijā, kura pēc Vīnes kongresa 1815. gadā nokļuva zem caristiskās Krievijas varas, bija stingri. Varas iestādes sodīja visus tos, kuri cīnījās par nacionālās pašcieņas saglabāšanu un valsts neatkarību. Atmosfēra valsts skolās bija nepanesama. Šie apstākļi noveda Mariju Sklodovsku poļu patriotu rindās: viņa palīdzēja poļu revolucionāriem.
Pjērs Kirī.
Pjērs Kirī piedzima 1859. gada 15. maijā, Parīzē, ārsta ģimenē. Apstākļi neļāva Pjēra tēvam piepildīt viņa sapni- kļūt par zinātnieku. Nelokāmie republikāniskie Pjēra tēva uzskati un pašaizliedzīgs darbs, saistīts ar Parīzes komūnu, deva viņam parasto cilvēku cieņu, bet arī bagāto buržuju pacientu trūkumu.
Pjēra un Marijas Kirī kopīgā dzīve un sasniegumi.
Pat pēc meitas Irēnas piedzimšanas 1897. g. Marija Sklodovska- Kirī turpināja darbu un tā paša gada beigās sāka gatavoties doktora disertācijai urāna staru pētīšanā. Pie šīs tēmas Mariju piesaistīja nesen A. Bekerela izdarītais atklājums, viņš atklāja, ka urāna sāļi izstaro nepazīstamu līdz šim starojumu. Strādājot daudzus gadus mazajā laboratorijā Marija, ar Pjēra aktīvu piedalīšanos, atklāja jaunos elementus poloniju un rādiju. …