Mazie un vidējie uzņēmumi (MVU) veido lielāko daļu Latvijas uzņēmumu un nodrošina nozīmīgāko iekšzemes kopprodukta pieaugumu. Līdz ar to, MVU izaugsme un attīstība ir būtisks priekšnoteikums Latvijas kopējai izaugsmei un konkurētspējas nodrošināšanai tuvākajā nākotnē. MVU attīstība ir nacionālās politikas jautājums, un Latvijas galvenais uzdevums ir palielināt MVU īpatsvaru Latvijas ekonomikā, pakāpeniski tuvinoties ES vidējam līmenim (50 MVU uz 1000 iedzīvotājiem). Lai sekmētu MVU veidošanos, nepieciešams uzlabot MVU piekļuvi kredītresursiem (riska kapitāls, aizdevumu garantijas), un nodrošināt MVU konsultatīvu atbalstu. ES ietvaros ir pieejami vairāki instrumenti un programmas, kas sniedz atbalstu dalībvalstīm, sekmējot MVU konkurētspēju, nodrošinot pieeju jaunām tehnoloģijām un pētījumiem, uzlabojot uzņēmējdarbības vidi, kā arī atvieglojot finanšu resursu un kredītu pieejamību. Latvijas MVU interesēs ir maksimāli izmantot 2007.-2013.gada plānošanas periodā paredzētās uzņēmējdarbības atbalsta aktivitātes – inovāciju, konkurētspējas celšanas un finanšu pieejamības veicināšanai.
Pamatnostādnes ir ilgtermiņa politikas plānošanas dokuments turpmākajiem 10 gadiem un apskata horizontālus mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) attīstības politikas jautājumus. Dokuments izstrādāts, pamatojoties uz valdības deklarācijas 3.1.1. un 3.1.2.puktiem, kas paredz noteikt prioritātes un kārtību, kādā valsts atbalsta uzņēmējdarbību, realizē mazo un vidējo uzņēmumu atbalsta programmas, kā arī veicina atbalstāmo nozaru un teritoriju attīstību. Pamatnostādnes nenosaka valsts politiku attiecībā uz lauksaimniecības un zivsaimniecības nozaru attīstību.
Dokumenta galvenais mērķis ir nodrošināt uzņēmējdarbības veikšanai labvēlīgu vidi, stimulēt uzņēmēju iniciatīvu un mazināt vispārējo risku, novērst uzņēmējdarbības šķēršļus, sekmēt finanšu sistēmas un kapitāla tirgus stabilitāti un efektivitāti, lai veicinātu Latvijas uzņēmumu konkurētspēju tirgū.
Pamatnostādnēs noteiktie darbības virzieni un uzdevumi vērsti uz valsts stratēģiskā mērķa – konkurētspējas un nodarbinātības veicināšana – sasniegšanu un atbilst Nacionālā attīstības plānā noteiktajām prioritātēm – ekonomiskās attīstības un konkurētspējas veicināšana, kā arī cilvēkresursu attīstība un nodarbinātības veicināšana. …