Meža ieaudzēšanu izcirtumos vai citās ar mežu neaizņemtās platībās sauc par meža atjaunošanu. Mūsdienās paralēli meža dabiskai atjaunošanai lieto arī audžu mākslīgu ierīkošanu.
Mežs var atjaunoties dabiskā ceļā-ar seklā, veģetatīvi, kā arī to var atjaunot mākslīgi – sējot un stādot. Dabisko atjaunošanu izmanto tikai tur, kur ir droša garantija, ka mežs izveidosies vēlamā sastāvā pats bez liela darbaspēka , laika un līdzekļu patēriņa un platībās atjaunosies meža augšanas apstākļu tipam piemērotas un no saimnieciskā viedokļa pietiekami vērtīgas koku sugas.
Meža atjaunošana ir smags darbs, ko galvenokārt veic ar rokām. Šajā darbā izmantojot piemērotas mašīnas un mehānismus ir iespējams līdz minimumam samazināt smago un samēro mazražīgo roku darbu. Mežsaimniecisko darbu izpildē pēc iespējas vairāk un ekonomiski pamatoti jānodarbina nokomplektēti traktori ar meža augsnes apstrādes, sēšanas , stādīšanas, kultivēšanas un citu darbu mehānismiem.
A.Meža atjaunošana
Augsnes sagatavošana
Meža augšņu sagatavošanā izmantoju meža arklu TTS-10, aktīvais disku arkls, bez sējaparāta un irdināšana ķepas. Arklu lieto augsnes apstrādei joslās neatcelmotās cirsmās ar celmu skaitu līdz 600gab/ha. Arklu agregatē uz traktoru Valtra A-85.
Arkla TTS-10 tehniskais raksturojums:
Masa 600kg
Vagas platums 70 cm
Vagas dziļums 10-12 cm
Kustības ātrums 1 –2 km/h…