Bērna miega traucējumu novēršanas profilaktiskie pasākumi ir saistīti ar tā saucāmo miega higiēnu (Limba, 2005, 66). Miega higiēna iekļauj sevī vairākus pasākumus, piemēram, ir jāizvairās no fiziskām aktivitātēm tieši pirms gulētiešanas un vēlams arī 2-3 stundas iepriekš, jānodrošina pareiz apstākļi (jāizvedina istaba, nevajadzētu būt spilgtai gaismai u.c.), izveidot režīmu (celties un iet gulēt noteiktā laikā), nelabvēlīgi miegu ietekmē arī pārmērīga televizoru (vai citu modernu ierīču) skatīšanās. Svarīga loma ir patiekošai fiziskai aktivitātei dienas laikā. Ēšanas paradumiem arī ir liela nozīme, nevajadzētu dzert kofeīnu saturošus dzērienus (kafija, tēja, kola u.c.), nevajadzētu ēst tieši pirms gulētiešanas.
Tomēr, ja miega traucējumi ir nopietnāki ir jāvēršas pie speciālistiem, iespējams būs nepieciešamas psihologa palīdzība un medikamentozā ārstēšana, ko var nozīmēt tikai ārsts.
Secinājumi
Pētot dažādu literatūru par miegu, to traucējumiem un lomu cilvēka un bērna dzīvē, es secināju, ka:
• Miegs ir vitāli nozīmīgs katram cilvēkam;
• Kvalitatīvs miegs ir viens no svarīgiem faktoriem bērna fizisko, sociāli emocionālo un kognitīvo spēju attīstībā;
• Bērna miega traucējumi var būt par iemeslu smagu slimību attīstībai;
• Miega traucējumi ir izplatīta parādība mūsdienās, kas ir apdraudošā tendence;
• Miega traucējumu novēršanā un ārstēšanā svarīga loma ir pietiekošai fiziskai aktivitātei, pareiziem ēšanas paradumiem, un miega higiēnai, taču ja miega traucējumi ir nopietnāki ir nepaciešams vērsties pie speciālista.
…