Rainis – lielākais latviešu dzejnieks, ievērojams dramaturgs un publicists, dziļš domātājs un revolucionārais apgaismotājs, bet arī viens no pirmajiem marksisma popularizētājiem Latvijā. Ar Tautas dzejnieka Raiņa vārdu nesaraujami saistās latviešu strādniecības atmoda un vēsturiskā augšupeja. Dedzīgs revolucionārs, bezbailīgs publicists un revolūcijas dzejnieks, tautas tribūns – tāds bija Rainis. Visa viņa jaunrade kopš jaunības gadiem līdz mūža pēdējām dienām sabiedrības pārveidošanai un jaunu vērtību nesējam spēkam.
Viņš tā laika jaunatnei, nebija dzejnieks vien. Viņš bija brīvības cīņu simbols, pamatšķiras balss. Dzīvā leģenda, kalnā kāpējs, uz kuru pārējie noraudzījās ar visu savu mīlestību, apbrīnu un bezgalīgu uzticību.
Rainis kā dzejnieks, dramaturgs un publicists ieņem īpašu vietu kultūras un progresīvās sabiedriskās domas attīstības vēsturē Latvijā. Ar viņa vārdu saistās latviešu literatūras revolucionāra demokrātisko tradīciju izveidošanās, patiesi tautai tuvas literatūras un visas demokrātiskās nacionālās kultūras varens pacēlums 19. gs 90 gados un 20. gs. sākumā.
"Man šķiet, ka es esmu galīgi vienkāršs, tāpat kā mana dzeja, mana politika, kura grib uzturēt dzīvu tautu"(Rainis)
1865. 11.septembris.-Raiņa- īstajā vārdā Jānis Pliekšāns-dzimšanas diena. Dzimtā vieta- Ilūkstes apriņķis, Rubenes pagasta Varslavānu mājas. Tēvs Krišjānis un māte Dārta tolaik no grāfa Plātera - Zīberga nomājis kādas 7 zemnieku mājas, kuras apvienojot, uzcēlis Tadenavas pusmuižu un drīz pēc Raiņa dzimšanas pārgājis tur dzīvot. …