Zālāju zelmeņa produktivitāti un ražas kvalitāti ietekmē daudzi faktori: augsnes auglība, mēslojums, mitruma režīms, botāniskais sastāvs, izmantošanas veids un intensitāte. Mitruma režīmam ir būtiska ietekme uz zālāju produktivitāti un kvalitāti, tāpēc ir svarīgi, lai mitruma režīms būtu noregulēts vietā, kur ir ierīkoti pļavas un ganības. Tādēļ lai iegūtu augsti produktīvu zelmeni ar kvalitatīvu zāli nepieciešama pārdomāta un mērķtiecīga šo faktoru vadīšana. Dabiskie zālāji pārsvarā ir mazražīgi ar sliktu zelmeņa botānisko sastāvu, Arī sēto zālāju zelmenis, laika gaitā izmainoties mitruma apstākļiem vai pazeminoties augsnes reakcijai mainās, samazinās vērtīgo stiebrzāļu un tauriņziežu īpatsvars, ieviešas mazvērtīgās stiebrzāles un nezāles.
Zālaugi dažādi reaģē uz mitruma trūkumu vai pārbagātību, tas ir atkarīgs no tā cik ilgi augiem ir šāds stress, no zālaugu sugas, augšanas vietas apstākļiem, gaisa temperatūras, šķirnes un citiem faktoriem.
Zālāju ekosistēmas pasaulē aizņem vairāk kā 30 % no pasaules sauszemes platībām, kas galvenokārt tiek izmantotas kā lopbarības nodrošināšanai lauksaimniecības dzīvniekiem. Līdz ar to lai nodrošinātu konkurētspējīgu ražošanu un ilgtspējīgu zālāju ekosistēmu izmantošanu, kvalitatīvas lopbarības sagatavošanai, nepieciešams noteikt kā mitruma režīms ietekmē zālāju produktivitāti un kvalitāti…