Aizvien biežāk masu saziņas līdzekļos parādās publikācijas par sabiedrības integrāciju un multikulturālismu. Biedējoša ir šo publikāciju tendence – daudz vispārīgu frāžu un maz nopietnas analīzes. Nepatīkama ir nekritiskā pieeja minētajai tematikai, labākajā gadījumā pieminēts, ka šiem procesiem ir arī nepilnības. Mēģinājumi kritizēt integrācijas koncepciju vai arī multikulturālisma noteiktu izpausmju noraidīšana dogmatiski tiek dēvēta par nepieņemamu.
Multikulturālisms- šis jēdziens īpašu nozīmi ieguvis pēdējo gadu laikā. Jēdziens multikulturālisms sastāv no divu vārdu savienojuma, kas nozīmē: latīņu val. multi < multum daudz – salikteņu daļa – daudz.., vairāk..; tas, kas saistīts ar lielu kaut kā daudzumu vai skaitu, un latīņu val. cultura – kopšana, apstrādāšana, audzināšana – viss, ko cilvēku sabiedrība radījusi ar cilvēku fizisko un garīgo darbu.
Latvijā multikulturālisma mērķtiecīga un sistemātiska attīstība aizsākās 1993. gada aprīlī, kad Daugavpilī tika izveidots Multinacionālas kultūras centrs.
Multikulturālisms
Multikulturālisms ir kultūru daudzveidība. Parasti ar šo jēdzienu tiek saprasta arī dažādo kultūru atrašanās vienotā telpā, par pamatu ņemot šo kultūru vienlīdzību.
Kultūra nesaraujami ir saistīta ar vidi. Vide ir viens no kultūras pilnvērtīgas attīstības priekšnosacījumiem. Vides atšķirības ir pirmās, kuras tiek ievērotas, runājot par dažādām kultūrām.
Dažādu kultūru saskares vietās vienlaicīgi tiek veidotas dažādas kultūrvides. Noteiktu kultūrvides saskares vietas ir priekšnosacījums valstu robežu izveidei. Labs piemērs kultūru noslēgtībai – lībiešu un latviešu apdzīvotie apgabali līdz 13.gs., neskatoties uz daudzām kopējām pazīmēm kultūrā robežas iezīmējās pat ļoti stingri un noteikti.
…