Jēdziens “politika” pēc Maksa Vēbera teorijas nozīmē tiekšanos pēc līdzdalības varā vai pēc varas sadalījuma ietekmēšanas, visviens, vai tas notiek starp valstīm vai valsts ietvaros starp cilvēku grupām, ko tā aptver. Tāda pēc būtības ir politika, kas ietver sevī interesi pēc varas, varas sadali, saglabāšanu un rotēšanu.
Makss Vēbers ir vācu sociologs, vēsturnieks, ekonomists. Viņa darbi lielā mērā noteica sociālās zinātnes attīstību XX gadsimtā. Vēbers deva nozīmīgu ieguldījumu tādās sociālās zinātnes jomās kā vispārējā socioloģija, sociālās izziņas metodoloģija, politiskā socioloģija, tiesību socioloģija.
Darba hipotēze: Vēbera politiska teorija ir devusi nozīmīgu ieguldījumu filozofijas, socioloģijas un politikas zinātnēs, un viņa idejas ir aktuālas arī mūsdienās.
Darbā tiks apskatīts Vēbera skatījums uz politiku kopumā, viņa izpratne par birokrātiju, valsti, leģitimitāti, kapitālismu, kā arī viņa domas par politiku kā “profesionālo aicinājumu”.M. VĒBERA SKATĪJUMS UZ POLITIKU
1.Makss Vēbers (1864-1920)
Makss Vēbers ir dzimis 1864.gada 21.aprīlī. Astoņpadsmit gados (1882.gadā) viņš iestājās Heidelbergas universitātē tiesību fakultātē. Taču vienlaicīgi ar tiesību zinībām Vēbers studē ekonomiku, vēsturi un filozofiju. 1889.gadā viņš aizstāv disertāciju un pēc 4 gadiem (1893.gadā) apprecas. Kopš 1892. gada strādāja par profesoru Berlīnē, Freiburgā, Heidelbergā, Vīnē, Minhenē. 1904.gadā Vēbers ceļo uz ASV, un šīs ceļojums atstāj lielu iespaidu. 1907.gadā pēc mantojuma saņemšanas M. Vēbers varēja pilnīgi veltīt sevi zinātnei un politikai. …