Nauda – tā ir neparasta, interesanta ekonomikas sfēra, tā ir ekonomikas zinātnes galvēna nodoļa. Nauda izsaka daudz vairāk, neka vienkaršs instruments, kas atvieglo ekonomikas darbu. Tas ir nevainojams naudas mehanisms, tā ir dzīva sistēma, kurā notiek ienākumu un izdevumu cirkulēšana, kas butībā atspoguļo visu ekonomiku. Labi strādājoša naudas sistēma palīdz affektīgu resursu izmantošanu un nodrošināšanu. Slikta naudas sistēmas funkcionēšana var kļūt par iemeslu, krasākam ražošanas līmeņa, bezdarbam un ekonomisko cenu svarstībām, ka arī izjaukt jau stabīlo resursu sadales struktūru.
Šī darba mērķis ir naudas tirgus funkcionēšanas pamataspektu novertēšana, naudas piedāvājuma un pieprasījuma analīzes ceļā.
1.Naudas piedāvājums.
Naudas piedāvājums ir visi naudas līdzekļi - skaidrā nauda, noguldījumi un vērtspapīri, kurus var izmantot norēķinos par pirkumiem un saņemtajiem pakalpojumiem.
Mūsdienas maksāšanas funkciju var pildīt dažādi maksāšanas līdzekļi. Tāpēc naudas jēdziens ir saistīts ar vairāku naudas agregātu (komponentu) izdalīšanu, kas veido atšķirīgas maksāšanas līdzekļu grupas.
1.2.Naudas noteikšana: M1
Naudu kā ekonomisku kategoriju vairākums iedzīvotāju saista ar skaidru naudu.
Skaidrā nauda (banknotes, monētas) nenoliedzami ir nauda. Tomēr tās izmantošana tirdzniecības darijumos zināmā mērā ir ierobežota. No šejienes izriet šaurais naudas jēdziens:
Visa apgrozībā esošā skaidrā nauda – metāla monētas un papirnaudas zīmes;
Beztermiņa naudas noguldījumi norēķinu kontos, kas glabajas dažādās kredītiestādēs un kuru noguldītājs uz pirmo pieprasījumu var izņemt;
Ceļotāju čeki, kurus var izmantot līdzīgi kā skaidro naudu.…