IEVADS
Katra bērna pirmssākuma problēma ir meklējama viņa ģimenē, tas ir vissenākais sociāls institūts, kurā veidojas un attīstas bērna personība. Ļoti daudzās ģimenēs vecāki nepietiekami nodarbojas ar savu bērnu audzināšanu.
Bērni un jaunieši ir mūsu sabiedrības nākotne, kam ir nepieciešama pastāvīga gādība, palīdzība un aizsardzība. Katra bērna audzināšana, pieredze, attiecības sākās viņa ģimenē. Ģimene ir vissenākais sociālais institūts, bērnu personību veidojošs faktors, bet ne vienmēr ģimene darbojas kā ideāla mikrovide bērna izaugsmē. Ļoti skumji, ka pašlaik mūsu valstī ir izveidojusies tāda situācija, ka ļoti daudzās ģimenēs vecāki nepietiekami nodarbojas ar savu bērnu audzināšanu. Atbildība par bērniem tiek uzvelta uz skolotāju, sociālo pedagogu pleciem.
Darbā ir apskatīts, kā ir izmainījušas ģimenes globalizācijas ietekmē. Arvien vairāk parādās sociālās problēmas tā saucamajās normālajās ģimenēs, kur nevar runāt par alkoholismu, vai citu deviantu uzvedību. Tieši darbaholisms un ģimenes kā vērtības izzušana ir bieži cēlonis jaunu sociālo problēmu attīstībai ģimenēs.
Ne materiālie, ne sadzīves, ne prestiža rādītāji neraksturo labvēlīgas vai nelabvēlīgo ģimeni - tikai attieksme pret bērnu var raksturot ģimenes funkcionalitāti. Būtiski ir izpētīt dažādus nelabvēlīgo ģimeņu veidus un to, kā bērni jūtas šajās ģimenēs.
Bezdarbs, naudas trūkums, pastāvīgie stresi, depresija, mīlestības trūkums, atsvešināšanās rada problēmas ģimenes locekļu savstarpējās attiecībās un bērnu audzināšanā.
Sociālā pedagoga darbs Ir palīdzēt šādiem bērniem un viņu vecākiem, sniedzot atbalstu krīzes situācijas pārvarēšanā, psiholoģisku palīdzību un konsultācijas, veicot profilaktiskus pasākumus un veidojot atbalsta komandas un sadarbojoties ar citām institūcijām.
Darba mērķis:
Izpetīt un analizēt attiecīgo literatūru un izzināt riska ģimeņu definējumu, riska faktorus un problēmas nelabvēlīgajās ģimenēs, bērnu dzīvi dažāda veida ģimenēs un rašanās psihosociālus cēloņus. Kā arī izpētīt sociālā pedagoga darbu ar ģimenēm un to bērniem.
Darba uzdevumi:
• Uzsvert ģimenes lomu bērna audzināšanā un socializācijā
• Izpratne par sociāli nelabvēlīgu ģimeni.
• Izpētīt nelabvēlīgo ģimeņu rašanās cēloņus
• Analizēt pedagoģisko un psiholoģisko literatūru par bērnu un vecāku problēmām riska ģimenēs
• Saprast kādas vajadzības ir bērniem un pusaudžiem
• Apskatīt valsts politiku palīdzībā ģimenēm
• Izpētīt sociālā pedagoga darbu ar bērniem un vecākiem
…