Pazīstamais domātājs un filozofs Bastiā ir teicis: ka ir tikai divi paņemieni, lai iegūtu izdzīvošanai nepieciešamos un pilnveidošanās priekšmetus: ražošana vai laupīšana un zagšana.
Interesanti, kā var ne tikai izdzīvot, bet arī dzīvot aizvien lepnāk un krāšņāk, neko neražojot un neceļot. Atbilde ir skaidra – apkrāpjot, apmānot, apgrozot un pat aplaupot. Tas pašreiz ir sūras un rūgtas dzīves posms, kurā: neredzot izeju, simtiem cilvēku dzīvi beidz pašnāvībā; daudzi pat par pāris latiem nogalina sirmgalvjus, pudeles brāļus un viens otru; tūkstošiem un desmitiem tūkstošu nodzeras un deģenerējas. Desmitgadīgas meitenes iziet pelnīt uz ielas, bet padsmitgadīgi puišeļi ar skūtām galvām un sporta biksēs aprūpē uzņēmēju drošību un jau reketē.
Valsts budžets kopumā ir cieši saistīts ar iekšzemes kopprodukta apjomu. Katras valsts centieni ekonomikas stabilizēšanas un uzlabošanas jomā ir saistīti ar iekszemes kopprodukta palielināšanu, valsts budžeta ieņēmumu un izdevumu daļas izveidošanu, līzekļu deficīta novēršanu1. Līdzās oficiālajai statistikai par iekšzemes kopprodukta apjomiem un dinamiku pastāv viedoklis, ka tā pilnībā neatspoguļo faktiski jaundarīto vērtību gada laikā. Aprēķinātais iekšzemes kopprodukts ir nepilnīgs un daļēji samazināts. Domājams, ka tā nauda nav izjukusi kā šīs ziemas bagātīgais sniegs. Vislielākā mērā tā zudums ir izskaidrojams ar to, ka tas ir pārgājis mafiozo varas struktūru valdījumā.
Tātad tie līdzekļi, kuriem vajadzēja nodrošināt pienācīgas pensijas pensionāriem un pieklājīgas algas skolotājiem, ārstiem un citiem budžeta iestāžu darbiniekiem, ir nonākuši mafiozo struktūru un ēnu ekonomikas apritē. Nosacīti var teikt, ka attistās tā saucama piektā vara. Kas tad tā ir? Cik liela ir tās ietekme un spēks? Vai šī “piektā”, neapzinātā, nekontrolējamā un mafiozā vara un ēnu ekonomika patiešām ir tik spēcīga, ka neļauj mums dzīvot, kā mēs to būtu pelnījuši?
Mana studiju darba mērķis ir ilustrēt ēnu ekonomikas lielumu dažādās valstīs, kā arī izvertēt ēnu ekonomikas fiskālo dimensiju Latvijā. Darbā tiek apskatīts, ar kādām metodēm var aptuveni noteikt ēnu ekonomikas apmēru valstī, kādi ir ēnu ekonomikas iemesli un kādas ir sekas tautsaimniecībā.…