Darbs ir viena no vissvarīgākajām cilvēka aktivitātēm, kas viņu nodrošina ar iztikas līdzekļiem, veido pamatu radošai domāšanai, pašrealizācijai un sociāliem kontaktiem, vienlaicīgi sekmējot uzņēmējdarbības un valsts kopējo attīstību1.
Mūsdienās arvien vairāk personas, kuras vēl nav sasniegušas 18 gadu vecumu, vēlas stāties darba attiecībās gan lai iegūtu savus brīvos līdzekļus, gan lai gūtu savu pirmo darba pieredzi, tādēļ ir svarīgi noskaidrot, kādas prasības šai darbinieku kategorijai nosaka darba tiesiskās attiecības regulējošie likumi Latvijā. Lai to panāktu, darba pirmajā nodaļā autore pievērš uzmanību normatīvajiem aktiem, kas regulē tieši bērnu un jauniešu darba tiesiskās attiecības, otrajā nodaļā kā svarīgākais uzdevums tiek izvirzīta jēdzienu nošķiršana, bet ar nepilngadīgo nodarbināšanas specifiku saistītie jautājumi tiek apskatīti darba trešajā nodaļā.
Darba likuma tiesību normas satur vairākus jēdzienus, kuri viens no otra atšķiras tikai ar kādu specifisku niansi. Vieni no šādiem jēdzieniem, kurus būtu svarīgi spēt atšķirt vienu no otra, ir nepilngadīgais, pusaudzis un bērns. Vajadzība šos jēdzienus spēt nošķirt rodas brīdī, kad kāda no tiesību normām ir jāpiemēro konkrētai situācijai jeb jāinterpretē, jo, kā pierāda tiesu prakse, pat tiesai dažkārt sagādā problēmas šo jēdzienu nošķiršana. Šāds piemērs ir arī tā dēvētā „Drogu” lieta1, kurā Senāts atzina, ka apelācijas instances tiesa nav pareizi piemērojusi bērna definīciju un kļūdaini atzinusi, ka A.V. darba tiesiskajās attiecībās atzīstams par pusaudzi, līdz ar to, izšķirot strīdu, tiesa nav piemērojusi to materiālo tiesību normu, kuru vajadzēja piemērot. Šī iemesla pēc šajā nodaļā autore ar likuma palīdzību noskaidros šo jēdzienu nozīmi.
1.Nepilngadīgais
Nepilngadīgas personas definīcija Darba likumā sniegta nav, tādēļ šā jēdziena skaidrojums meklējams Civillikumā, kurš ir vispārējais likums. Civillikuma izpratnē nepilngadīgais ir tāda persona, kura vēl nav sasniegusi 18 gadu vecumu vai kura izņēmuma kārtā par pilngadīgu nav atzīta ar tiesas spriedumu, vai nav stājusies laulībā pirms 18 gadu vecuma.…