SECINĀJUMI
1. Sēžas nervs, jeb n.ischiadicus ir resnākais un garākais ķermeņa nervs, kas sastāv no diviem gala zariem, proti: tibiāla un kopēja fibulāra zara, no kuriem abi sākotnēji veido kopēju stumbru no lumbosakrālā pinuma. Sēžas nervs savas nervu šķiedras iegūst no L4, L5, S1 un S2 nervu priekšējiem zariem. N.ischiadicus inervē augšstilba aizmugurējās daļas muskuļus (m.biceps femoris, m.semimembranosus un m.semitendinosus) un m.adductor magnus hamstring daļu (kuras atlikušo daļu inervē n.obturator ). Caur n.obturatorius inervē visus kājas un pēdas muskuļus.
2. N.ischiadicus bojājuma līmeņi.
• Visbiežāk sastopms n.ischiadicus bojājums zem m.piriformis - Skrienot vai sēžot, piriformis muskulis var saspiest n.ischiadicus, kur tas iziet zem m.piriformis;
• Bojājums gluteālajā apvidū pēc intramuskulārām injekcijām - Izvēlētā injekcijas vieta un izmantotā ievadīšanas tehnika ir svarīgi traumas noteicēji.
• Gūžas vai augšstilba bojajumi - Starp vairākiem skeleta ievainojumiem vadošo vietu ieņem augšstilba un gūžas lūzumi. Tos diezgan bieži pavada sēžas nerva bojājumi, kas izraisa ilgstošu invaliditāti, un dažos gadījumos - pastāvīgu invaliditāti.
3. Nerva pilnīga bojajuma gadījumā vienīgie darbspejīgie ir apakšstilba saliecējmuskuļi m.sartorius un m.gracilis. Novēro pilnīgu pēdas un pirkstu muskuļu paralīzi. Slimnieks tomēr spēj staigāt, jo saglabāta apakšstilba ekstensoru, augšstilba adduktoru un gluteālo muskuļu funkcija.
…