Nodokļi veido lielāko daļu valsts ieņēmumu. Šie līdzekļi ir nepieciešami, lai valsts varētu sekmīgi veikt savus uzdevumus:
1)nodrošināt sabiedriskās preces;
2)aizsargāt tirgu;
3)pārdalīt ienākumus;
4)risināt ārpus tirgus faktoru problēmas;
5)stabilizēt ekonomiku.
Nodokļu maksātāji ir gan rezidenti – iekšzemes nodokļu maksātāji (Latvijas Republikas pilsoņi, patstāvīgie iedzīvotāji un Latvijas Republikas uzņēmumi), gan nerezidenti – ārvalstu nodokļu maksātāji (citu valstu uzņēmumi).
Lielākā daļa pasaules valstu dzīvo ar budžeta deficītu, šo deficītu var samazināt:
1)palielināt ienākumus;
2)samazināt izdevumus;
3)naudu aizņemoties.
Ja valsts vēlas palielināt ienākumus, to var izdarīt paaugstinot nodokļu likmes, taču šis process nav bezgalīgs, jo pie noteiktām nodokļu likmēm ienākumi vairs nepalielinās. Iemesli tam varētu būt; iedzīvotāji mazāk tērē, maksā mazāk nodokļus, slēpj savus patiesos ienākumus (veidojot ēnu ekonomiku ).
Valdība tieši iejaucas tirgus mehānismā ar dažādu nodokļu un sociālo programmu palīdzību. Valsts politiku nodokļu un valsts izdevumu sfērā sauc par fiskālo politiku. Fiskālā politika ir viens no galvenajiem instrumentiem ekonomikas stabilizēšanai.
Nodokļu maksāšanas mērķis ir nodrošināt valsti ar tās darbībai
3.
nepieciešamajiem līdzekļiem. Tas dod valdībai iespēju uzturēt skolas, slimnīcas, ceļus, maksāt pabalstus u.t.t. Nodokļi tā arī nodrošina pašvaldības ar tām nepieciešamajiem līdzekļiem.
Daļa nodokļu maksājumu tiek pārskaitīta tādos speciālos fondos, kā obligātās sociālās apdrošināšanas maksājumus ieskaita valsts apdrošināšanas budžetā, dabas resursu nodokļus – vides aizsardzības fondā, izložu un azartspēļu nodokļus – kultūras un sporta attīstībai.…