Secinājumi un priekšlikumi
1. Nodoklis ir ar likumu noteikts obligāts maksājums valsts budžetā vai pašvaldību budžetos, kas nav maksājams par noteiktas preces iegādi vai pakalpojuma saņemšanu un nav soda naudas, pamatparāda palielinājuma naudas un nokavējuma naudas maksājums, kā arī nav maksājums par valsts kapitāla vai tā daļas izmantošanu.
2. Latvijā ir divu veidu nodokļi: tiešie un netiešie nodokļi. Tiešie nodokļi - vēsturiski vecākie. Maksātājs konkrēti zina par ko viņš maksā un cik daudz viņš maksā. Netiešie nodokļi - jaunāki nodokļi, jo daudzi no tiem ir saistīti ar darījumu un vērtību uzskaiti, iegrāmatošanu, atspoguļošanu dokumentos un norēķinos.
3. Galvenā nodokļu funkcija ir fiskālā funkcija - nodrošināt valsti ar naudas līdzekļiem, kas tiek akumulēti budžetā un izlietoti valsts vispārējo funkciju izpildes nodrošināšanai (aizsardzībai, kārtības uzturēšana, izglītībai utt.).
4. Budžeta mērķis ir noteikt un pamatot, kādi līdzekļi nepieciešami valdībai, citām valsts institūcijām un pašvaldībām to valsts pienākumu izpildei, kuru finansēšana noteikta ar likumdošanas aktiem, nodrošinot, lai tajā laikposmā, kuram šie līdzekļi paredzēti, izdevumu segtu atbilstīgi ieņēmumi.
5. Nodokļu politika ir valsts pasākumu kopums, kas virzīts uz ekonomikas izaugsmes stimulēšanu, augstu finanšu rezultātu sasniegšanu ievērojot nodokļu maksātaju intereses un tiesības. Ar nodokļu politikas palīdzību var ietekmēt valsts ekonomiku un stimulēt vai bremzēt kāda tautsaimniecībsektora attīstību, ietekmēt kādas valsts teritorijas attīstības tempus , noteikt īpašus nosacījumus kādai noteiktai nodokļu maksātaju kategorijai.
6. Pievienotās vērtības nodoklis (PVN) ir patēriņa nodoklis, kas tiek iekļauts preces vai pakalpojuma cenā, un to samaksā preces vai pakalpojuma gala patērētājs. PVN standartlikme Latvijā ir 22 procenti.
…