NOBEIGUMS
Noziedzības novēršana Latvijā sasniegusi stagnējošu posmu, tiek veiktas mehāniskas darbības bez zinātniskā atbalsta noziedzības cēloņu apzināšanai un novēršanai.
Nepieciešams rosināt Noziedzības novēršanas padomi organizēt noziedzības cēloņu kriminoloģisko izpēti no indivīda rīcības cēloņu veidošanās perspektīvas, ņemot vērā kā bioloģiskos, tā sociālos faktorus. Nepieciešams apzināt noziedzības cēloņu attīstības tendences.
Atkarībā no izpētē gūtajiem rezultātiem, jāpilnveido izglītības programmas sadarbībā ar Izglītības un zinātnes ministriju. Pēc vajadzības jāapsver doma par jaunu tiesību aktu izstrādāšanu noziedzības cēloņu novēršanai (piemēram, jaunu noziedzības novēršanas instrumentu ieviešana, tiesībaizsardzības iestāžu funkciju paplašināšana, mazināšana).
Izglītības programmās jau skolas vecumā jāiekļauj mācība par kritisko domāšanu, jo tā ir mūsdienu absolūta nepieciešamība domājošas un gudras sabiedrības veidošanā. Jāapsver doma par agrīnās prevencijas modeļa ieviešanu skolu programmās, ņemot vērā nesenajā projektā “Bērnu antisociālās uzvedības mazināšana: agrīnās prevencijas modeļi” gūtās atziņas.
Jārosina Noziedzības novēršanas padomi koordinēt Latvijas tiesībaizsardzības iestāžu darbību cīņā pret noziedzību caur noziedzības cēlonību.
Noziedzības novēršanas mehānismam jābūt vērstam galvenokārt uz sākotnēju prevenciju. Jānovērš mazāki pārkāpumi, lai tie nepārtaptu lielākos. Svarīgākais – lai noziedzības samazināšanās netiktu panākta uz citu, smagāku noziegumu veidu palielināšanās rēķina. Jāapsver doma par finansējuma piešķiršanu zinātnisko pētījumu saistībā ar smadzeņu plastiku veikšanai. Šajā sakarā jāveicina sadarbība ar ārvalstu pētniecības iestādēm.
…