Noziedzīgi nodarījumi ir kriminālpārkāpumi un noziegumi. Par noziedzīgu nodarījumu atzīstams ar nodomu (tīši) vai aiz neuzmanības izdarīts nodarījums (darbība vai bezdarbība), kurš paredzēts Krimināllikumā un par kura izdarīšanu draud kriminālsods.
Noziedzīgi nodarījumi, kas apdraud valsts varu, tas ir, valsts institūciju normālu darbību, valsts institūciju autoritāti, par kuriem atbildība ir noteikta Krimināllikuma XXII nodaļā. Nodaļa sastāv no divdesmit pantiem, kuros paredzēta atbildība par uzbrukumu valsts amatpersonai; pretošanos varas pārstāvim un citai valsts amatpersonai; valsts amatpersonas nosaukuma un varas patvaļīgu piesavināšanos un cietiem nodarījumiem.
Atbilstoši apdraudētajam grupas objektam noziedzīgus nodarījumus pret pārvaldes kārtību var sadalīt šādās grupās:
1)Noziedzīgi nodarījumi, kas vērsti pret pārvaldes subjektiem, kas apdraud amatpersonas dzīvību, veselību, godu, cieņu;
2)Noziedzīgi nodarījumi, kas vērsti pret pārvaldes darbības saturu;
3)Noziedzīgi nodarījumi, kas apdraud intereses, kas saistītas ar valsts robežas režīma nodrošināšanu;
4)Noziedzīgi nodarījumi, kas apdraud oficiālo dokumentu un citu pārvaldes darbības priekšmetu apgrozības kārtību.
Pastāv šādi noziedzīgi nodarījumi pret pārvaldes kārtību:
Uzbrukums varas pārstāvim un citai valsts amatpersonai (269.pants) tas ir uzbrukums varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai sakarā ar tās likumisku dienesta darbību, kā arī uzbrukums personai sakarā ar tās līdzdalību noziedzīga vai cita prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā. Par šādu noziegumu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz septiņiem gadiem vai ar arestu, bet, ja šā noziegumā rezultātā izdarīti smagi miesas bojājumi vai izraisītas citas smagas sekas, tad soda ar brīvības atņemšanu uz laiku no pieciem līdz trīspadsmit gadiem.
Pretošanās varas pārstāvim un citai valsts amatpersonai (270.pants) par pretošanos varas pārstāvim vai citai valsts amatpersonai, ja tā izpilda tai uzliktos dienesta pienākumus, vai par pretošanos personai, ja tā piedalās noziedzīga vai cita prettiesiska nodarījuma novēršanā vai pārtraukšanā, vai par šo personu piespiešanu izpildīt acīmredzami prettiesiskas darbības, ja pretošanās vai piespiešana izdarīta, lietojot vardarbību vai piedraudot ar vardarbību, soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar arestu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām. Bet, ja šo darbību izdarījusi personu grupa, tad soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.…