-
Obstruktīva miega apnoja
Sirds mazspējas gadījumā ČSE-CMA cikls tiek pārtraukts, jo palielinās tidāla tilpums ar pamošanos un ir izteikts PaCO2 pazeminājums. Apnoe–hipopnoe cikla garums parasti ir ilgāks par 45 sekundēm, un tas ir tieši proporcionāls cirkulācijas laikam un apgriezti proporcionāls sirds izsviedei. Cikla saīsināšanās ir novērota pēc sirds transplantācijas. Pamošanās parasti notiek, kad hiperventilācija sasniedz maksimumu. ICSD-2 kritēriji paredz, ka jānovēro vismaz 10 centrāli crescendo-decrescendo notikumi vienā miega stundā, lai uzstādītu diagnozi – Čeina-Stoksa elpošana.
Lai noteiktu diagnozi – liela augstuma izraisīta periodiska elpošana, centrālas apnoe–hipopnoe indeksam (AHI) ir jābūt lielākam par 5. Cikla ilgums parasti ir 12–34 sekundes. Šajā stāvoklī ir fragmentēts miegs, pagarinātas 1. un 2. miega stadija, samazināts delta miegs. To novēro tikai NRE miegā, un uzlabojums ir dažu dienu laikā.
Medikamentu un vielu izraisīta centrāla miega apnoe arī biežāk ir NRE miegā, bet 3. un 4. miega stadijā. Novēro gan periodisku, gan neperiodisku elpošanu, cikla garums parasti ir īss. Lai noteiktu diagnozi – medikamentu izraisīta centrāla miega apnoe, AHI jābūt vienādam ar 5 vai vairāk, kad elpošana nav periodiska, un 10 vai vairāk, kad elpošana ir periodiska. Dažreiz narkomānijas gadījumā tiek novērota ataksija vai Biota tipa elpošana.
3. Barības vada spiediena monitorēšana ar balonkatetru: dažreiz, kad centrālas miega apnoe no obstruktīvas atšķiršana ir apgrūtināta, var izmantot barības vada spiediena monitorēšanu ar balonkatetru.
…
Obstruktīvas miega apnojas sindroms ir izplatīta medicīniska un sociāla problēma, kas skar līdz 5% pieaugušo populāciju. Miega apnoja ir klīniska situācija, kad cilvēkam miegā apstājas elpošana, ja šādu epizožu ir daudz, regulāras hipoksēmijas epizodes veicina patofizioloģiskus procesus, kuru rezultātā attīstās citas saslimšanas. Sindroms attīstās gadījumos, kad elpošanas traucējumi miegā turpinās ilgstoši un ir bieži. Sindroms izpaužas kā vairāku orgānu sistēmu darbības traucējumi: sirds un ainsvadu slimības, vielmaiņas traucējumi (2 tipa diabēts, metabolais sindroms) un kognitīvie traucējumi. Pacientiem ar šo orgānu sistēmu darbības traucējumiem un slimībām joprojām bieži var konstatēt nediagnosticētu miega apnoju, kuru novēršot veiksmīga ārstēšana ir maz iespējama. Tā kā obstruktīva miega apnoja izraisa miegainību un nereti nopietnus kognitīvos traucējumus, no 2016.gada visā ES ir stājusies direktīva, kas nosaka, ka smaga OMA gadījumā cilvēkiem tiek liegtas tiesības vadīt automašīnu. OMA pacientiem sadrumstalota miega, intermitējošas hipoksijas un hiperkapnijas, intratorakālā spiediena svārstību, kā arī paaugstinātas simpātiskās nervu sistēmas aktivitātes dēļ rodas pārmērīga miegainība dienas laikā, garastāvokļa un kognitīvo funkciju izmaiņas. OMA ir atpazīts, neatkarīgs kardiovaskulāro slimību riska faktors. Ar šo patoloģiju tiek saistīta hipertensija, koronāro artēriju slimība, sirds ritma un vadīšanas traucējumi, sirds mazspēja, kā arī cerebrovaskulārās slimības. OMA gadījumā ir raksturīgas arī metabolas pārmaiņas, kas ietekmē glikozes līmeņa kontroli un palielina cukura diabēta attīstības risku. Obstruktīvas un centrālas miega apnoe patfizioloģija pārklājas. Normālas ieelpas laikā tiek aktivēta diafragma un rīkles dilatatormuskuļi. Obstruktīvas apnoe gadījumā ir rīkles dilatācijas mazspēja ar saglabātām diafragmas kontrakcijām. Ja diafragmas kontrakcijas ir samazinātas, attīstās centrāla apnoe
- Agresijas un depresijas līmeņa mijsakarība 45 - 50 gadus vecām sievietēm
- Miegs un tā nozīme cilvēka dzīvē
- Obstruktīva miega apnoja
-
Ты можешь добавить любую работу в список пожеланий. Круто!Grūtnieces higiēna
Реферат для университета19
-
Alkohola delīrijs neatliekamās medicīniskās palīdzības etapā
Реферат для университета17
-
Izdegšanas sindroms
Реферат для университета21
-
Miegs
Реферат для университета5
-
Emocionālie traucējumi pēcdzemdību periodā
Реферат для университета28