Grieķu valodā oligos nozīmē - neliels skaits daži, polea - pārdevēji. Oligopols ir termins, ko attiecina uz tirgu, kurā dominē tikai dažas (parasti 3 - 5) lielas firmas, bet ja tās ir tikai divas, tad oligopols tiek dēvēts par duopolu.
Oligopols ir modernās ekonomikas galvenā tirgus forma. Tā funkcionēšanas sferas plašums ir fantastisks - automobiļi un elektrotehnika, metalurģija un ķīmija, kuģi un lidmašīnas, telekomunikācijas un bankas, ledusskapji un veļas mazgajamās mašīnas, košļajamā gumija un cigaretes, sausās brokastis un apsveikuma kartītes.
Oligopols atrodas zinātniski tehniskā progresa avangardā, no oligopolfirmu darbības efektivitātes un godaprāta ir atkarīga pasaules iedzīvotaju labklajiba un komforts. Tie ražo gan standartizētas preces:
čugunu, alumīniju, varu, naftu, gan arī diferencetas preces: automobiļus, cigaretes, sausās brokastis, apsveikuma kartītes. Pirmo sauc par viendabīgu, otro par neviendabīgu oligopolu.
Ražošanas koncentrācija oligopolistiskā tirgū ir augsta. Oligopola firmām ir tendence paplašināties gan uzkrajot firmā kapitālu, gan arī firmām apvienojoties - tā rezultātā, piemēram, Ziemelamerikā lielais četrinieks ražo 90 procentus automašīnu, veļas mazgajamo mašīnu, košļājamo gumiju; 90 procentus cigarešu, ledusskapju, elektrisko lampu;gandrīz 90 procentus logu stiklu, sauso brokastu. Kaut gan Amerika oligopolfirmu izplatības ziņā tālu pārspēj Latviju, tomēr arī pie mums oligopola tirgus modelis nebūt nav izņēmums, daži būvmateriālu kombināti, dažas elektrostacijas, dažas ostas, dažas telefonkompānijas, daži piena un gaļas pārtstrādes kombināti, dažas bankas ar sazarotu filiāļu tīklu. Vai šāda ražošanas struktūra Latvijai būtu neatbilstoša? Ļoti aktuāli pie mums ir vietējie oligopoli, sevišķi pakalpojumu sfērā. Nelielā novada pilsētiņā pāris restorānu un automašīnu apkopes staciju, dažas aptiekas un lielveikali, arī vietejās nozīmes ražotnēs ir iespējams oligopola tirgus.…