Olimpiskā kustība Latvijas tautai jau kopš 20. gs. sākuma ir kā uzticams ceļabiedrs, kura klātbūtne ir veidojusi un stiprinājusi mūsu garu, padarot to cildenāku.
Olimpiskās spēles aicina kopā pasaules labākos atlētus. Atlēti pulcējas ik pēc četriem gadiem, apliecinot cieņu cilvēku augsti tikumiskajiem un morālajiem principiem – apmēram tik daudz informācijas mēs zinām katrs, bet man gribējās uzzināt ko vairāk par mūsu mazās Latvijas panākumiem tik lielā un grandiozā pasākumā kā Olimpiskās spēles. Bet lai saprastu Olimpisko spēļu varenību un greznību ir jāpameklē arī informācijas par Olimpisko spēļu vēsturi, to rašanos, attīstību un par cilvēkiem, kas ir darījuši visu, lai šīs spēles rastos un pastāvētu vēl tagad.
Olimpisko spēļu dzimtene ir senā Grieķija, kurā sacensības bija reliģisko svētku sastāvdaļa. Spēles notika vairākās Grieķijas vietās – Pītijā, Nemejā u.c. Plašākās par godu Olimpa dievam Zevam rīkoja Svētajā ielejā Olimpijā. Olimpiskās spēles notika ik pēc četriem gadiem. Šo ciklu dēvēja par olimpiādi, un grieķi to izmantoja laika skaitīšanai.
Daudzas grieķu leģendas vēsta par olimpisko spēļu izcelšanos. Reliģiskus sarīkojumus par godu Zevam rīkoja jau ilgi pirms mums zināmajām olimpiskajām spēlēm. Diemžēl vēsturiskās liecības par tām nav saglabājušās. Viena leģenda vēsta, ka pirmās olimpiskās spēles sarīkojis Zevs, lai svinētu sava tēva Kronosa pieveikšanu cīņā ar virskundzību. Cita leģenda stāsta, ka spēles ir ierosinājis herkuless pēs Elisas karaļa Augija sakaušanas. Priekā par uzvaru viņš esot sarīkojis skriešanas sacensības. 600 pēdu garo skriešanas distanci ar savām pēdām esot nomērījis pats Herakls, - tā radās Senajā Grieķijā populārā garuma mērvienība stadija (192,27 m). No šā vārda vēlāk atvasinājās sacensību norises vietas nosaukums – stadions.
Olimpiskā stadiona laukumu ieskāva četri slīpi paaugstinājumi. Ziemeļu pusē to veidoja kalna nogāze, bet trīs pārējie paaugstinājumi tika izveidoti mākslīgi. Zālainajās nogāzēs bija vieta 40 000 skatītāju. Sporta laukuma garums bija viena stadija . Bez stadiona Olimpijā bija arī reliģiskie tempļi, īpašas būves treniņiem un rehabilitācijai. …