Pētījuma temata “Ombūdsmana institūcija Eiropas Savienībā un Latvijā” teorētiskā un praktiskā aktualitāte pamatojas uz sabiedrības izpratnes par fizisko un juridisko personu tiesību aizsardzības iespējām veicināšanas nepieciešamību, lai uzlabotu sabiedrības interešu aizsardzību.
Pētījuma objekts ir Ombūdsmana institūcijas kā tiesību aizsardzības iestādes uzbūve un tā funkcijas.
Darba mērķis ir izpētīt Ombūdsmana institūcijas uzbūvi un funkcijas.
Darba mērķa sasniegšanai veicamie uzdevumi ir:
1)iepazīties ar Ombūdsmana institūcijas uzbūvi,
2)iepazīties ar Ombūdsmana institūcijas uzdevumiem un funkcijām,
3)iepazīties ar Ombūdsmana institūcijas darbības tiesisko bāzi.
Pētījuma rakstīšanā tika izmantota aprakstošā un salīdzinošā izpētes metode, ar kuru palīdzību tika veikta informācijas strukturizācija un izdarīti secinājumi par Ombūdsmana institūciju.
Pētījuma periods aptver laiku no 1995. gada, kad katrs Eiropas Savienības pilsonis, kā arī ikviena fiziska vai juridiska persona ar dzīvesvietu vai juridisko adresi kādā ES dalībvalstī var iesniegt sūdzību ombudam par nekārtībām vai trūkumiem ES iestādēs, līdz 2007. gada 26. aprīlim, kad skatīta jaunākā informācija par Ombūdsmana institūciju.
Pētījuma rakstīšanas laikā kā pētījuma bāze tika izmantoti un analizēti šādi avoti: ES normatīvie akti; kā arī publicētie un internetā pieejamie literatūras avoti, kas attiecas uz ombuda institūcijas darbu. …