Ģeometriskā optika noskaidro attēlu vaidošanās likumus optiskajās sistēmās. Ģeometriskās optikas likumsakarības ir pareizas, ja optiskās sistēmas elementu, piemēram, lēcu, spoguļu un diafragmu lineārie izmēri ir daudzkārt lielāki par gaismas viļņa garumu λ.
Fotometrija
Jēdziens par fotometriju. Ar gaismas vilni telpā izplatās enerģija, kuru var uztvert cilvēka acs tīklenē izvietoti gaismjūtīgi elementi, kā arī citas gaismjūtīgas vielas (fotometeriāli). Cilveka acs jūtība dažāda viļņa garuma gaismas viļņiem ir atšķirīga. Tāpēc gaismas avotu izstarotās enerģijas plūsma nevar būt avotu spožuma vai ķermeņu apgaismojuma mērs.
Lai salīdzinātu ķermeņu apgaismojumus, kā arī dažādus gaismas avotus pēc to gaismas stipruma un spožuma, jāveic fotometriskie mērījumi. Fotometrijā lieto speciālu gaismas stipruma etalonu – gaismas avotu, kura starojums ir gaismas stipruma vienība.
Gaismas stiprums I ir pamatlielums fotometrijā. Tā SI mērvienība ir kandela (cd).
Gaismas avots
Ja gaismas avota izmēri ir daudzkārta mazāki par attālumu no gaismas avota līdz novērotājam, ta tādu avotu sauc pa punktveida avotu vai punkteveida starotāju. Punkteveida starotājs izstaro gaismu visos virzienos.
Gaismas plūsmas SI mērvienība ir lūmens (lm). Vienu lūmenu lielu gaismas plūsmu pumktveida avots izstaro konusā, kura virsotnes telpiskais leņķis ir vienu steradiānu (sr) liels, ja avota gaismas stiprums ir 1 cd. …