Noteikta hidroksonija jonu koncentrācija ir ļoti būtiska bioloģiskajās un ķīmiskajās sistēmās. Tā ietekmē enzimātisko reakciju ātrumu un bioloģisko molekulu stabilitāti.
Šķīduma pH nosaka ķīmisko atdalīšanu efektivitāti un ķīmisko reakciju ātrumu. Tāpēc noteikta pH vērtība ir svarīgs parametrs, lai veiksmīgi pielietotu vairākas ķīmiskās un bioķīmiskās analīzes metodes.
Lai nodrošinātu noteiktu analīzes vides pH vērtību nepieciešams izmantot bufervielas. Tas ir vielas, kurām piemīt buferīpašība, respektīvi, spēja pretoties pH izmaiņām, ja tiek pievienoti nelieli stipru skābju vai bāzu daudzumi. Parasti tās sastāv no vājās skābes un konjugētās bāzes, vājās bāzes un konjugētās skābes vai arī amfolīta.[1].
Bufervielas var veidot gan organiskās, gan neorganiskās vielas. Bufervielām, kas satur organisko vielu molekulas vai jonus, piemīt unikālas īpašības, kas piešķir tām vairākas priekšrocības, salīdzinājumā ar tikai no neorganiskajiem komponentiem sastāvošām. Ķīmisko analīžu klāsts, kurā tiek pielietotas šīs vielas ir ļoti plašs un daudzpusīgs. Šajā referātā tiks apskatītas to pielietošanas nepieciešamībā un iespējas apgrieztās fāzes gela elektroforēzē, apgrieztās fāzes augstefektīvajā šķidrumu hromatogrāfijā un fotometrijā. …