Nobeigums
No iepriekš minētā var secināt, ka ģenēŗisko medikamentu ienākšana farmācijas tirgū ir nepieciešama un nenoliedzami ir patērētāju interesēs. Ņemot vērā farmācijas nozares un arī tirgus specifiku, gan konkurences tiesību aktu piemērošana, gan reglamentējošie pasākumi var uzlabot tirgus darbību patērētāju labā. Ikvienai dalībvalstij arī Latvijai ar normatīvā regulējuma palīdzību būtu jārūpējas, lai nebūtu birokrātisku šķēršļu ģenērisko medikamentu izplatībai farmācijas tirgū.
Tā kā inovācija ir atvērtas un konkurētspējīgas tirgus ekonomikas būtisks un dinamisks elements un intelektuālā īpašuma tiesības veicina dinamisku konkurenci, mudinot uzņēmumus veikt ieguldījumus jaunu vai uzlabotu produktu un procesu izstrādē, tad konkurence, izdara spiedienu uz uzņēmumiem, lai tie izstrādātu jauninājumus. Tādēļ, lai veicinātu inovāciju un nodrošinātu to konkurētspējīgu izmantošanu, ir vajadzīgas gan intelektuālā īpašuma tiesības, gan konkurence. Līdz ar to tas, ka ģenērisko zāļu ražošanas uzņēmumu situācijā ir vērojamas lielas pārmaiņas, kas vērstas uz to, ka oriģinālo zāļu ražošanas uzņēmumi iegādājas ģenērisko zāļu ražošanas uzņēmumus, un ģenērisko zāļu nozarē tiek veiktas apvienošanās un pārņemšanas darbības, liecina par ģenērisko medikamentu perspaktīvu un liek domāt par pārmaiņām normatīvajā regulējumā attiecībā uz ģenērisko medikamentu reģistrāciju. Jau referāta ievadā tika minētas veselības ministra Dr. Gunta Belēviča idejas un redzējums šajā sakarā
Var secināt, ka ģenērisko zāļu ienākšana tirgū, liecina, ka valstu sistēmas, kurās farmaceitiem oriģinālās zāles obligāti jāaizstāj ar ģenēriskajām zālēm un kur ārsti tiek mudināti parakstīt preparātus ar konkrētu vielu (nevis konkrētas preču zīmes zāles), veicina cenu konkurenci un palielina ģenērisko zāļu iekļuves tirgū līmeni. Tas pats attiecas uz politiku, kas paredz zāļu izdevumu atlīdzināšanu vislētāko produktu līmenī un kompensācijas līmeņu biežu pielāgošanu, lai ņemtu vērā cenu izmaiņas tirgū. Tāpat arī šķiet, ka cenu konkurenci stimulē diferencētie pacientu līdzmaksājumi. Turpretim ģenērisko zāļu cenu griestu noteikšana neveicina ne cenu konkurenci, nedz arī ģenērisko zāļu ienākšanu tirgū.
Kopumā jāsaka, ka nākotnē farmācijas nozares speciālistiem kopā ar juristiem paveras plašs darba lauks jautājumā par ģenērisko medikamentu tiesisku reģistrāciju un valstisku reglamentāciju.
…