Jūras transports ir ļoti nozīmīga pasaules ekonomikas sastāvdaļa, mūsdienu pasauli nevar iedomāties bez jūras transporta, jo pagaidām vispopulārākais enerģijas avots ir nafta un tās produkti, to nevar iegūt visās pasaules daļās un līdz ar to resursu piegādāšana citiem ceļiem būtu sarežģītāka un dārgāka. Ļoti lielu popularitāti ir guvis arī jūras transporta veids – pārvadājumi ar konteineru palīdzību, tas ir ļoti efektīvs un ātrs. Ja nebūtu šāda veida transporta iespējas, tad preces būtu dārgākas un mazāk pieejamas.
Šajā darbā galvenā daļa ir kuģu izmaksas, jo jebkuram kuģu īpašniekam un kapteinim ir jāzina šie aprēķini lai varētu veikt efektīvāku kuģa pārvaldīšanu un uzlabot kuģa peļņu. Šo aprēķinu būtiska sastāvdaļa ir ostu izmaksas, kas var svārstīties no pāris tūkstošiem līdz pat pusmiljonam un vairāk, tādēļ arī izvēlējos apskatīt teorētiskajā daļā tematu „Osta”. Ir svarīgi zināt kādas ir ostas maksas un tās iespējas pieņemt kravu. Kā arī ir svarīgi zināt kādā veidā šo kravu var transportēt tālāk pa sauszemi, ja šī transportēšana ir pieejama un ir efektīva tad, piemēram, no kravas saņēmēja var prasīt lielāku samaksu par kravas piegādi, jo zinam, ka viņam tas varētu būt izdevīgi.
Darbā izmantoju avotus no interneta, jo tie ir viegli pieejami, reizēm mazliet neprecīzi, taču šajā gadījumā nav vajadzīga perfekta precizitāte. Informācijas meklēšana grāmatās un ostu bukletos un saruna ar ostu pārstāvjiem ir laikietilpīgs process un es uzskatu, ka to vajadzētu veikt tikai tad, ja ir nopietna vēlme nodarboties ar šādu biznesu.
Kādreiz, senā pagātnē, ostas bija vienveidīgas un vairāk atgādināja tirgu. Cilvēki pirka, pārdeva preces un pārsvarā veda tās uz netāliem ciemiem ar koka kuģu un plostu palīdzību. Laikam ejot ostas sāka attīstīties un parādījās pirmie ieceļotāji no tālām zemēm, viņi bija atveduši daudz dažādu preču, kas nebija pieejamas vietējiem iedzīvotājiem. Sāka attīstīties starpvalstu tirgus. Cilvēki ar lielu vēlmi vēlējās iegādāties citu zemju preces, kas nebija pieejamas pašmāju zemēs. Attīstījās kuģi un ostas, jo pieprasījums bija tik liels, ka kuģi vairāk nepārvadāja dažādu veidu preces, bet sāka pārvadāt viena veida preci un ar lielu peļņu to pārdeva vietējiem iedzīvotājiem. Līdz ar šo pavērsienu sāka attīstīties specializētu kuģu būve, kā arī ostas sāka aprīkot ar specializētām iekārtām ar kurām varētu izkraut un iekraut specifiskas kravas.…