Mūsdienās pozitīva tendence ir veselīga dzīves veida ievērošana un popularizēšana – diēta , sporta zāles apmeklējums , pirts, ekoloģiski tīras pārtikas lietošana . Medicīnas darbinieki sadarbībā ar sporta pedagogiem var izskaidrot veselīga dzīves veida priekšrocības , kā arī ar savu rīcību mudināt pievērsties fiziskajām aktivitātēm, kamēr nav parādījusies osteoporoze ar tās klīniskajām izpausmēm.
Sāpes mugurā un locītavās , stājas un gaitas izmaiņas , auguma garuma samazināšanās un netraumatiskie lūzumi bieži vien tiek noturēti par citu slimību izpausmēm , pie tam maldīgs ir uzskats , ka osteoporoze ir neizbēgams vecuma pavadonis .
Osteoporoze ir vispārzināma problēma jau sen , taču savu aktualitāti Latvijā tā iegūst tieši pēdējos gados . Latvijā ir vairāk nekā 0,5 milj. ( ap 600 000 tūkst. sieviešu ), un aprēķinot 30 – 40 % iegūstam iespējamo skaitli 200 -250 tūkst. sieviešu varētu būt lielāka vai mazāka smaguma osteoporoze.[ 6.] Risks saslimt ar osteoporozi ir arī vīriešiem pēc 65. vecuma , kā arī slimniekiem , kuri terapijā lieto glikokortikoīdus .
Skaitļi apstiprina , ka daudz pūļu jāiegulda sabiedrības izglītošanā un informēšanā par osteoporozes problemātiku. Sabiedrībā radušos stereotipu , neinformētības un slimības īpašību dēļ osteoporozi mēdz saukt par „ klusējošo epidēmiju”.
OSTEOPOROZE ir stāvoklis , ka zūd kaulu matrice , kaula kompaktā un porainā viela atrofējas, kauli kļūst trausli, viegli lūzt .
PATOFIZIOLOĢIJA/ ETIOLOĢIJA.[ 1.]
1. Kaulaudu noārdīšanās procesi, ņem pārsvaru pār kaulaudu reģenerācijas procesiem , rezultātā zūd kaula masa.
2.Samazinās kalcija un fosfāta sāļu līmenis kaulā, tas kļūst irdens, trausls , lūst.
3.Visbiežāk attīstās sievietēm menopauzes vecumā.
4. Citi faktori :
* vecums,
*mazkustīgs dzīves veids,
*hroniskas slimības,
* atsevišķi medikamenti , kā kortikosteroīdi,
* Ca un D vit. trūkums,
* iedzimtība,
* smēķēšana,
* diētas kļūdas – kofeīns tiek uzskatīts par riska faktoru ,
* rase – baltās un dzeltenās rases indivīdi biežāk pakļauti saslimšanai.
RISKA FAKTORI:[1.]
- Neliela trauma un kaulu lūzums virs 45 gadu vecuma.
- Ilgstoša amenoreja.
- Agrīna menopauze( pirms 45 . g.)
- Ģimenes anamnēzē gūžas lūzumi un/vai auguma samazināšanās
- Mazs ķermeņa svars ( zem 57 kg)
- Ķermeņa masas zudums vairāk kā par 10 % no maksimālā ķermeņa svara ir svarīgs riska faktors gūžas kakliņa lūzumam sievietēm vidēja vecuma vai vecām sievietēm .
- Smalka ķermeņa uzbūve .
- Vecums virs 65.gadiem.
- Slimības , kuras veicina osteoporozes attīstību.
- Ilgstoša imobilizācija .
- Glikokortikoīdu ilgstoša lietošana( ilgāk par 3 mēn.)
-Ķirurģiski izraisīta menopauze.…