Valsts kopējā labklājība lielā mērā ir balstīta uz to, ka cilvēki ir ieinteresēti radīt jaunus uzņēmumus un veiksmīgi vadītu un attīstītu tos. Līdz ar to tiek iekasēti daudz un dažādi nodokļi, no kuriem apmaksā daudz un dažādas vajadzības. Lai uzņēmējdarbība īstenotos, ir nepieciešams radīt bāzi jeb pamatu, t.i. jāiegādājas līdzekļi pamatdarbības nodrošināšanai. Šie līdzekļi var būt gan materiāli, gan nemateriāli, kā pamatlīdzekļi un mazvērtīgie vai ātri nolietojamie priekšmeti.
Veicot uzņēmējdarbību, laika gaitā šie iegādātie līdzekļi vairāk vai mazāk nolietojas kā fiziski, tā morāli. Uzņēmumam rodas nepieciešamība atjaunot tos, lai spētu pilnvērtīgi konkurēt tirgū. Tomēr katra pamatlīdzekļa iegādāšanās ir saistīta ar zināmu naudas līdzekļu ieguldījumu, kā arī izmaksām grāmatvedības izpratnē. Arī jau iegādātais pamatlīdzeklis vairs nemaksā tik, cik sākumā. Tāpēc ar MK noteikumiem “Par pamatlīdzekļu nolietojuma (amortizācijas) normām” ir noteikts, ka pamatlīdzekļa ekspluatēšanas laikā ir pakāpeniski jānoraksta tā vērtība un bilancē ir jāuzrāda tā atlikusī vērtība.
Šajā referātā tiks apskatīta pamatlīdzekļu amortizācija un tās aprēķināšanas metodes. Lai labāk izprastu, kāpēc jāamortizē tieši tāda summa un ne savādāka, uzmanība tiks pievērsta arī pamatlīdzekļu vērtības noteikšanai, kā arī noskaidroti pamatlīdzekļu veidi, jo jau likumdevēji izšķir vairākus to veidus. Aprēķinot pamatlīdzekļu amortizāciju noteiktā laika posmā, uzņēmumā tiek izmantota kāda no pasaulē un Latvijā pieņemtām metodēm. Tās tiks apskatītas kopā ar piemēriem, lai labāk izprastu amortizācijas būtību un procesu.
Grāmatvedībā pamatlīdzekļus iedala gan pēc izmantošanas laika, gan pēc tā vērtības.
Par pamatlīdzekļiem tiek uzskatīti visi ilglietojamie objekti, kuru ekspluatācija ir ilgāka par vienu gadu un kuru vērtība augstāka par noteiktu robežsummu Ls 50, kas ir apstiprināta ar valdības lēmumu. Pamatlīdzekļi ir paredzēti izmantot produkcijas ražošanai, pakalpojumu sniegšanai, iznomāšanai vai izrentēšanai, administratīviem mērķiem, kā arī citu pamatlīdzekļu saglabāšanas vai remonta vajadzībām. (Rurāne, 1997) …