Par šo tematu izvēlējos rakstīt tāpēc, ka vēlos iedziļināties paražu tiesību fenomenā un šī referāta izstrāde ir mana iespēja. Iemesls šai manai vēlmei ir tāds, ka, manuprāt, paražu tiesību pētīšana ļauj izprast tiesības tādas, kādas tās ir mūsdienās. Paražu tiesības dod ieskatu tiesību vēsturē, kā arī ļauj iepazīt mūsu senču tradīcijas un izpratni par tiesībām.
Uzskatu, ka lai varētu izprast mūsdienu tiesības vispirms ir jāizseko šo tiesību rašanās gaitai un jāizprot, kādēļ tās radušās tieši tā, bet ne savādāk un kādēļ tieši tādas, bet ne savādākas. Atbildes uz šiem jautājumiem, manuprāt, būtu jārod katram esošam vai topošam juristam pētot tiesību normas vai kādus atsevišķus tiesību procesus, arī man. Tā kā liela daļa mūsdienu tiesību normu ir veidotas balstoties uz nerakstītajām paražu tiesībām, tad tās pētot iespējams izsekot līdzi tiesību rašanās gaitai un atbildēt uz šiem diviem augstāk minētajiem “kādēļ”.
Domāju, ka paražu tiesību pētīšana ļauj labāk izprast tiesības, kā tādas un ir interesanti novērot to attīstības gaitu un ietekmi uz tiesībām. Ar to pamatoju savu temata izvēli referāta rakstīšanai.
Kā šī darba mērķi izvirzīju savu zināšanu pilnveidošanu tiesību teorijā, konkrēti, paražu tiesībās. Šī mērķa sasniegšanai izvirzīju uzdevumu – iepazīt un izpētīt paražu tiesības, kā tiesību avotu gan Senajā Romā, gan Latvijā, gan arī paražas starptautisko tiesību aspektā.
Referāts sadalīts 5 daļās, no kurām, pirmajās divās ietverts vispārējs paražas raksturojums, izskaidrota vienkāršas ieražas vai ieraduma atšķirība no paražas tiesību kontekstā, parādīta paražu tiesību, kā tiesību avota, nozīme Kontinentālās Eiropas tiesību saimes valstīs, kā arī ieskicēta paražu tiesību izcelšanās un attīstības gaita. Trešajā daļā apskatītas paražu tiesības Latvijā, kā arī likuma regulējums attiecībā uz to piemērošanu. Ceturtā un piektā daļa veltītas attiecīgi Romiešu un Starptautisko paražu tiesību izpētei.…