Paraža – uzvedības noteikumi, kas ieviesušies, tos vairākkārt faktiski pielietojot. Cilvēku uzvedības regulēšanas forma pirmatnējā sabiedrībā.
Paražu tiesības - senākā tiesību forma, kas izveidojās pirmatnējā sabiedrībā uz sociālo vai etnisko grupu paražu pamata. Paražu tiesības realizējas, ja paražas patstāvīgi un vienveidīgi ievēro pārliecībā par to juridisku nepieciešamību. Paražu tiesības nav devis likumdevējs, bet tās līdzīgi valodai iegūst un patur savu saistošo normatīvo spēku, vienādas, ilgas lietošanas un ievērošanas ceļā, kļūstot par masu uzvešanās noteicēju tiesiskā dzīvē.
Galvenie paražu tiesību institūti Latvijā: īpašuma tiesības, mantošanas tiesības, ģimenes tiesības, saistību tiesības un krimināltiesības.
Saistību tiesībās ir daudzi simboli, tika veiktas dažādas simboliskas darbības, piemēram sarokojoties un izrunājot frāzi : „Vīrs un vārds”. Cilvēks, kurš lauza doto vārdu, zaudēja tiesībspējas, viņam vairs neticēja. Ja līgstot cilvēks deva kreiso roku, tas liecināja, ka viņš līgto netaisījās izpildīt – kreisās rokas devumiņš mūžam tiesas neturēja. Līgumi tika slēgti arī ar asins izliešanu, slēdzot līgumus, kā simbols tika izmantots arī zobens. Tajā laikā gan zvērests bijis arī atsaucams – nomazgājams tekošā ūdenī.…