9. Nobeigums
Sintētisko un mākslīgo pārtikas krāsvielu pievienošanu pārtikas produktiem to krāsas mainīšanai vai atjaunošanai principā neatbalstu. Krāsvielu pievienošana produktiem dod tikai vizuālu efektu, tas neietekmē ne produkta uzturvērtību, ne tās uzglabājamību, pasargājot no bojāšanās, kā, piemēram, antioksidanti vai konservanti. Krāsvielas ir komerciāls labums ražotājiem, jo produkts izskatās vizuāli pievilcīgs, piesaista uzmanību (košas krāsas – īpaši piesaista mazus bērnus) un rada vēlmi to iegādāties.
Alūra sarkanā AC ir aizliegta Dānijā, Beļģijā, Francijā, Vācijā, Šveicē, Zviedrijā, Austrijā un Norvēģijā. [15] Eiropas Pārtikas nekaitīguma aģentūra iesaka veikt jaunas pārbaudes, lai novērstu neskaidrības ar iespējamo alūra sarkanā AC genotoksicitāti. [16] Turklāt tā izraisa bērniem hiperaktivitāti. [11]
Izvēloties pārtikas produktus, cenšos sekot līdzi norādītajam sastāvam un pievienotajām E vielām – jo to konkrētā produktā vairāk, visdrīzāk to savā uzturā neiekļaušu. Uzskatu, ka Eiropas Savienībai (un visai pasaulei kopumā) pārtikas piedevu jautājumam būtu jāpievērš daudz lielāka uzmanība un stingrāk jāizvērtē reālā piedevu lietošanas nepieciešamība un biežums. Lielākoties tas ir izdevīgi tikai ražotājiem un tirgotājiem, nodrošinot peļņu. Patērētājiem – pamatā tikai veselības riskus.
…