20.gs. otrajā pusē kapitālisms transformējas, radās jauna sociālā tipa dzīve un ekonomiskā kārtība – attīstījās tehnoloģijas, kompjuterizācija, informācijas plūsmas palielināšanās, kas veidoja informācijas sabiedrības veidošanos. Tai pat laikā uzplauka lielveikalu attīstība, cilvēkiem pieauga brīvie līdzekļi, ko tērēt, parādījās jaunas iespējas. Tas viss veicināja patērētāju sabiedrības rašanos.
Tagad, 21.gs. patēriņš ir svarīga mūsu ikdienas sastāvdaļa, kas aizņem nozīmīgu mūsu laika un naudas daļu. Sociologi uzsver, ka patēriņš ir moderno sabiedrību organizācijas pamatā (Abercrombie, Hill, Turner, 2000:71). Ikviens katru dienu iegādājas noteiktu preču un pakalpojumu klāstu, ikviens no mums ir patērētājs. Patērēšana ir kļuvusi kā darbs, kur tiek patērētas preces un pakalpojumi, kā arī zīmes un simboli.
Tādēļ, lai labāk izprastu patērētājsabiedrības iezīmes, šajā nodaļā tiks apskatīta patērētāju sabiedrības veidošanās un attīstība un tās raksturojošās iezīmes.
1.1. Patērētāju sabiedrības veidošanās un attīstība
Patērētāju sabiedrību jeb patērētājsabiedrību definē kā sabiedrību, kas ir orientēta galvenokārt uz patērēšanu, nevis radīšanu, kas patēriņa preces uzskata ne vien par ekonomiskās darbības mērķi, bet arī par galīgo, izšķirošo mērķi. (Rozenvalde I., 2004:357)
Autores Vjatere I. un Vjatere L. (Vjatere I., Vjatere L., 2004) izsakās līdzīgi, apgalvojot, ka patērētājsabiedrība ir sabiedrība, kas ir orientēta uz dažādu preču un pakalpojumu patērēšanu, nevis radīšanu. …