Ikviens no mums, kaut reizi ir nonācis situācijā, kad vēlamies realizēt savus sapņus vai iegādāties kaut ko ikdienišķo, ļoti nepieciešamu, taču naudas nepietiek. Lai piepildītu šos sapņus un nodrošinātu nepieciešamības, kādreiz bija izplatīts aizņemties no draugiem, paziņām vai radiem, taču, ekonomikai attīstoties, mūsdienās pastāv reālas iespējas izmantot finanšu iestāžu piedāvāto pakalpojumu jeb kredītu.
Pasaules pieredze liecina, ka ekonomikas attīstība ir cieši saistīta ar kredītiem, kas dažādos veidos un formās tiek izmantoti visās tautsaimniecības nozarēs.
Latvijā pēdējo gadu laikā kredītam ir īpaša nozīme kā sadzīvē, tā arī uzņēmējdarbībā. Liela daļa Latvijas iedzīvotāju gūst labumu no komercbanku vai līzinga kompāniju piedāvātiem kreditēšanas pakalpojumiem, lai ātrāk savā īpašumā iegādātos preces un izmantotu pakalpojumus, maksājot par tiem pakāpeniski. Fiziskām personām, kurām ir nepieciešams finansējums personīgai lietošanai, nevis saimnieciskai darbībai, labs risinājums ir patēriņa kredīts.
Darba autore izvēlējās izpētīt patēriņa kredītu, kuru aktualitāti pamato kopš 2004. gada lielais ieinteresēto šāda veida kredītu pieprasījuma skaita pieaugums. Līdz ar vispārējā labklājības līmeņa pieaugumu cilvēki aktīvāk vēlas saņemt šāda veida aizdevumus.
Darba mērķis ir izanalizēt patēriņa kredīta būtību, būtiskās īpašības, tā saņemšanas pamatprincipus un tā izplatību starp Latvijas bankām.
Darba mērķa sasniegšanai izvirzīti sekojoši uzdevumi:
Balstoties uz makroekonomikas teoriju definēt kredītu un izpētīt tā būtību ;
Plašāk apskatīt un izanalizēt ar patēriņa kredītu saistītos normatīvos aktus;
Sniegt ieskatu par šī brīža patēriņa kredīta situāciju Latvijas tirgū .
Kredīta jēdziens
Termins „kredīts” ir aizgūts no latīņu valodas vārda „credit” un nozīmē aizdevumu, parādu.
Kredīts jeb aizdevums ir darījums, kad juridiska vai fiziska persona uz noteiktu laika periodu nodod skaidras vai bezskaidras naudas līdzekļus citas juridiskas vai fizikas personas lietošanā, kas jāatmaksā ar noteiktu procentu (Bikse V., 2007, 236.lpp).
Tā kā kredīta attiecības nozīmē naudas aizdošanu, tad šajās attiecībās stājas vienmēr divas puses: aizdevējs jeb kreditors un aizņēmējs jeb debitors.
Aizdevējs parasti kredītiestādes jeb uzņēmējsabiedrības, kas dibinātas, lai pieņemtu noguldījumus un citus atmaksājamus līdzekļus un savā vārdā izsniegtu kredītus. Latvijā kā kredītiestādes darbojas bankas , krājaizdevumu sabiedrības vai ārvalstu banku nodaļas (filiāles).…